Jump to content

Photo

O akumulatorima...

• Please log in to reply
1143 replies to this topic

bojan

bojan

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Garage:Fiat punto 1.9 jtd
Da li neko moze da mi kaze koje su dimenzije akumulatora kod punta 1.9jtd od 63kw...merio sam moj akumulator koji sad imam u kolima i dimenzije odgovaraju modelima od 52Ah(Exide, Energizer)a to je ono 205mmX175mm...a na pretragama akumulatora po modelu automobila za moj punto izbacuje modele od 60-ak Ah i dimenzije od 245mmX175mm...

Jeste da sam merio akumulator po mraku i da nije bilo dovoljno svetla, ali mi se cinilo da veca dimenzija akumulatora ne moze da stane...kakva su iskustva drugih...

wlad

wlad

Slana soba - Salarium

• Members
  • PipPip
  • 271 posts
  • Interests:razno
  • Garage:Fiat Punto 1.9 JTD
Mislim da u toj dimenziji koje ti je sadasnji aku. neces naci sa vecim kapacitetom. Ja sam zimus trazio da uzmem jaci(iako mi u knjizici pise bas taj od 52Ah) ali u toj maloj dimenziji se ne pravi jaci od toga. Pretrazi na netu ponudu aku. ali to ti je to. Od 56Ah ili 60 su vecih dimenzija i nece moci da ti stanu u kuciste. Ova informacija ti je 99% tacna, al ti za svaki slucaj proveri. Ja sam uzeo energizer, 3 god. garancije, za nekih 5000 u martu.

phantom

phantom

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 884 posts
  • Interests:F1, AeroSpace
  • Garage:?!?
znam da ovi sa 1.9 d imaju veću kutiju od ove moje male, ali sam bio ubeđen da vi sa 1.9 jtd imate još veću kutiju za akumulator :whistle: mada sam video jednog Stila da radi sa aku od 44ah !!! :harhar:

Kele101

Kele101

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 52 posts
  • Garage:Marea 1.6
U Punta 1.9d staje akumulator somborski od 72ah. bar je kod mene tako. Taj sam imao i kad je riknuo opet sam uzeo isti

bojan

bojan

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 58 posts
Cim uhvatim vremena, premericu pa cu da javim kako stoje stvari...

wlad

wlad

Slana soba - Salarium

• Members
  • PipPip
  • 271 posts
  • Interests:razno
  • Garage:Fiat Punto 1.9 JTD
U jtd-a ne staje, provereno

bojan

bojan

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 58 posts
Premerio...Wlad je u pravu, ne moze da stane ovaj veci, dimenzije kutije odgovaraju akumulatoru od 205x175mm...

samo mi nije jasno zasto na pretragama izbacuje drugacije http://www.exide.it/...deocat/Auto.asp

Dejo_Joe

Dejo_Joe

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 91 posts
Koja bi bila preporuka jacine akumulatora za punta mk2 1.2 16v?

TOGO

TOGO

razvodnik paljenja

• Members
  • PipPip
  • 1307 posts
  • Garage:Nuova Bravo 1.9MJT 120HP Sport Edition
EXCELL EB440 44Ah 400A DX 175 175 190
CLASSIC EC400 40Ah 320A DX 175 175 190

:rolleyes:

Brzi

Brzi

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 77 posts
  • Garage:Punto mk2a 16V
Ceo dan citam razne teme oko akumulatora. Vidim da se za Puntice benzince 1,2 preporucuje 40Ah akumulator. A opet u uputstvu od Z10 pise 40Ah za obicne, a 50ah za one sa klimom.

Ja sam uz mog polovnog dobio neki akumulator, recimo da se zove Start od 50Ah. I manje vise sluzio je 3 godine koliko je kod mene, mada sam morao da mu cepam nalepnicu kako bi otvorio celije da dolijem vode (Jer je "bez odrzavanja", jel). Medjutim, danas za malo da se vratim peske kuci. Upali jedva iz druge, nakon sto je neuspesno prvi put resetovao komp.

Osetio sam da slabi i planirao sam u decembru novi, ali eto sad moram na brzaka da pazarim nesto. Ono sto je mene oduvek bunilo su dimenzije akumulatora. Citao sam na stranim forumima da ljudi na svojim Punticima imaju plasticnu kutiju u koju ide akumulator, i da zbog toga ne moze bilo koji. Ja to nemam a i procitao sam da se ta plastika pocupa pa onda mogu da stanu i druge dimenzije.

Elem, moguce je da ako te plastike neko ima (nisam video uzivo) da je dimenzija DxSxV=175x175x190, medutim ovaj moj sadasnji je DxSxV=207x175x190. Planiram da ga zamenim sa Exide EXCELL EB500 50Ah iste velicine. Doduse, malo sam se neckao i oko BH, kupujmo domace i te fore, a i na starom autu se pokazao vise nego odlicno, s obzirom da je trajao 5 godina i prodat sa autom funkcionalan a to je bila matora mrcina koja je morala da se vergla po minut dok upali. Ali ipak verujem savetima sa foruma pa cu probati i to cudo.

Edited by Brzi, 30 November 2010 - 23:12.

bojan2703

bojan2703

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 326 posts
  • Garage:Punto 1.3 multijet
Samo da još jednom upozorim sve na odvratnu đubreštinu od akumulatora Bosch S4 52mAh koji sam kupio da stane u malo kućište u 1.3 mjtd punto. Godinu dana star, već je sumnjiv na verglanju na plus 3-4 stepena. FiatLancia originalle se tako ponašao u petoj godini života.

TOGO

TOGO

razvodnik paljenja

• Members
  • PipPip
  • 1307 posts
  • Garage:Nuova Bravo 1.9MJT 120HP Sport Edition
Moj Exide iz prve ugradnje se u 7 godini života ponaša kao nov - da je on meni živ i zdrav još mnogo, mnogo godina, a u međuvremenu da kupim noviji auto :smoke:

bglion

bglion

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 1386 posts
  • Garage:Lancia Lybra 1,9 JTD SW
Juče me izda akumulator , i ja sam mu puno puno pomogao ;) (ostavio navi cd da se update a temperatura taman idealna za vadjenje duše akumulatoru ...doćiće mi navigacija glave na kraju :) )
E gotovo sad kupljen nov, mislim da ne filozofiram mnogo , stavio sam Vartu od 60 Ah ( po uputstvu pa i po gabaritima odgovara)
E sad interesuje me da li je neko stavljao neki veći tj. jači aku ? (vidim na forumu da u stila staje čak i 74AH ali mi se čini da kod Lybre ne može da stane...?

Brzi

Brzi

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 77 posts
  • Garage:Punto mk2a 16V

Exide Excell 50Ah 450A link: http://www.akumulato...vnica-9277.html
Jeftinija varijanta sa manjom startnom strujom. Garancija 24 meseca.
Cena: 6005.00 din sa PDV

Dakle u mom ljubimcu je od danas ovaj akumulator uzet sa navedenog linka. Trenutno je na akciji pa je cena niza 5% od ove iz citata. Isporucen na kucnu adresu po dogovoru + poklon jedan reflektujuci prsluk.

Sve pohvale za njih.

Glupo je iznositi prve utiske, kad se matori akumulator zameni novim, prisetio sam se da moj auto pali i na pola kljuca. :thumbsup:

S obzirom da ce ovaj forum trajati jos 100 godina, :unworthy: evo merimo vreme trajanja ovog Exida, osim ako ne ode pre toga sa autom u tudje vlasnistvo. :whistle:

Edited by Brzi, 03 December 2010 - 23:30.

123Pedja

123Pedja

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 44 posts
Evo i mog iskustva.
Trenutno se razmisljam da li da kupim Exide, za Punta 1.9 JTD 63 KW.
Punto funkcionise nekako sa sestrinim starim acu Peugeot 42 Ah, koji je sluzio u Stilu 1.9 JTD 4 godine kod nje pre zamene, pre toga se nezna, jer je Stilo kupljen sa tim Acu. Stilo je pregurao cetiri godine bez garaziranja (i 4 zime)i oko 60.000 Km. Kada sam ga dobio bile su solidno suve celije, dolio sam destilovanu vodu, napunio, i evo radi sa povremenim dopunjavanjem vec mesec i po.
Pre toga u Puntu su bila dva Black Horsea, 45 Ah i 55 Ah, i ...
NIKAD VISE Black Horse.
Jos i ranije kada smo imali Juga o Somborskim Acu sam imao lose misljenje, znalo se ako hoces dobar, kupi Trepcu (bese nekada...), mislim na domace acumulatore. Pojedini su izdrzavali izmedju 4 i 7 godina.

Da se vratim na temu,

Sto se tice velicine, u kutiju Punta JTD ne moze da stane 55 Ah Black horse, ja sam kutiju izvadio i Acu stoji samo na metalnom nosacu odozdo, i osnova acumulatora je oko 1 cm sira u odnosu na duzinu metalnog nosaca.

Pozdrav

Usput, ima li ko dobru semu za punjac akumulatora, jer punjac koji sam napravio nama nikakvu regulaciju, pa napon punjenja, posle nekog vremena dostigne i 15 volti.

Edited by 123Pedja, 07 December 2010 - 11:23.

gorang

gorang

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 81 posts
  • Garage:Punto 1.2 8v
da li u garanciju akumulatora ulazi i to da vam garantuju da cete moci da upalite auto na -10? ...

izvinjavam se ako sam se pogresno izrazio, ali ne znam sta bih radio vise sa Bosch S4 000, koji pali sasvim normalnom na umerenim minus temperaturama, a na onim ekstremnim -10 nece. Inace ima 9 meseci.

123Pedja

123Pedja

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 44 posts
Kupio sam EXIDE Premium, 53 Ah, 540 A, ugradio ga 2.januara, pa videcemo...

Inace kupljen kod Andreja doo, stigao sutradan, Axom.
Izgleda dobro, nadam se da ce tako i sluziti. (Nikad vise Black Horse), (narocito ne onaj kome je istekao rok).

Interesuje me koliki je napon punjenja (alternatora) kada motor radi, naravno sa malim gasom, ne u leru, na vasim automobilima, cisto da vidim da li je OK kod mene.

Kod mene je 13,95 V, na Puntu, a 14,05 na Stilu.

jane

jane

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Garage:Fiat Punto 1.2 8v ELX Dynamic
Zdravo svima. Jedno pitanje iskusnim korisnicima.
Kod mene u Puntu 1.2 8v nalazi se akumulator Magneti Marelli ETS 50ND 50Ah 450A (207x175x190), malo je veći od fabrički deklarisanih dimenzija, ali staje kad se malo pomeri jedna strana plastičnog kućišta. Akumulator je bio u autu kad sam ga kupio. Akumulator je iz jula 2008.g.

E sada, ima ono "okce" i ono je crne boje trenutno (aku je Pb-Ca tehnologija). Nemam iskustva sa ovim akumulatorima, pa me interesuje, šta znači ova boja, pošto vidim da ima još i zelena i bela? I da li je moguće punjenje ovog akumulatora ili voziš dok ne "umre" pa onda kupiš nov?

Pre ovog hladnijeg perioda poslednjih dva-tri dana, auto je palio kao mina bez ikakvih problema i posle nevoženja dan-dva. Na ovom hladnom vremenu ujutru mu treba 1-2 sekunde da zavergla i upali, nije ništa neobično valjda. Kasnije, tokom dana kad auto ne stoji duže, pali odlično, bez zadrške skoro.

Kakva su vaša iskustva, koliko obično traju ovi (Pb-Ca) akumulatori?

Edited by jane, 31 January 2011 - 17:39.

Oktopod

Oktopod

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 3109 posts
^^^ Imam isti problem, ako auto ne palim više od nekoliko sati a napolju je zimoća, prvo paljenje kao da teško vergla, zapinje pa upali. Upali svaki put nema greške, ne resetuje se sat i slično. Svako sledeće paljenje pali ko mina, kad je temperatura preko 10 C nemam ovaj problem, letos ga jednom nisam upalio nedelju dana i upalio je lakše nego sad prvo paljenje..

Akumulator je Bosch Silver nešto valjda beše, 42 Ah koliko je propisano..kupljen prošle zime, tada se nije ponašao ovako ali prethodni neki buđarijus se baš vako ponašao pre nego je crko pa sam kupio ovaj.

Evo video kao objašnjenje, snimiću još koji narednih dana gde se možda bolje oseti..obrati pažnju na zvuk! i na to da ga palim sa farovima, vidi se kako osvetljenje sata kao da skroz nestane, nije tako naredni put kad palim...

Edited by Oktopod, 02 February 2011 - 18:03.

Banetv

Banetv

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 879 posts
  • Interests:elektronika, software
  • Garage:Punto 1.3mjt , 2005
To ĐUBRE i ja imam, još je u garanciji. Mnogima pravi probleme. Nema dovoljno kapaciteta na velikim hladnoćama. Naravno, neko će reći da mu radi dobro ali je više onih kojima ne radi dobro. Pogrešio sam i šta mogu. Dok traje - traje.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users