Jump to content
FAS Goran
bockojagodina

Fiat Marea - škripanje prilikom okretanja volana

Recommended Posts

Fiat Marea 1.6 16v karavan 2002 g.

Od skoro mi se pojavio problem prilikom okretanja volana,cuje se nekakvo skripanje (krci-krcenje),ali to nije onaj zvuk koji se javlja od kaisa za servo pri okretanju volana.Na neravninama nemam osecaj da nesto lupa.Tri majstora su pregledala auto i svi kazu da nepostoji nikakav luft u trapu,sve je utegnuto maksimalno.Jedino je pala kao sumnja na levu solju amortizera jer u kabini taj zvuk kao da dolazi sa leve strane.Solju smo zamenili i nista,sve je isto kao i pre taj zvuk je i dalje prisutan kada se okrece volan.

Molio bih sve koji su imali slican ili isti problem ili znaju sta bi moglo biti da mi pomognu u resavanju ovog problema koji je prisutan vec jedno tri meseca i nikako ne mogu da ga resim!

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Letva, kugle , krajevi spona, šolje amortizera, možda pumpa volana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam isti problem vec mesec dana samo sto je kod mene pocelo tihim nepravilnim kuckanjem i to samo do 30km/h.

Bio kod drugara automehanicara,gledali,mrdali,cimali...nigde nema lufta a ponekad uspemo da cujemo taj zvuk ali ne mozemo da odredimo odakle dolazi.

Na kraju drugar donese stetoskop,kao doktorski samo ima na vrhu cevcicu i sa tim utvrdimo da se kuckanje cuje iz kugle desnog ramena.

Od tada je proslo mesec dana i sada ne da kucka nego skripi kao ludo kada se mota volan u desno a hoce i kada idem pravo,moram ovih dana to resiti,sramota me voziti,ljudi se okrecu kadu cuju da ide neka skripa :D

A neko mi je rekao da probam pre zamene da naspem ulja kroz gumicu kugle,pomogne neko vreme da ne skripi ali se na kraju ipak mora zameniti rame.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je skipalo u lijevom tocku bas svi se okretali kad sam motao volan u desno i nekad na pravcu kad jako sporo vozim. Nisam znao sta je pozalio se mehanicaru kad sam mijenjao lamelu. On pogledao kod tocka kaze neki lim mi strugao i vratio ga on rukom i vise nikad niej zaskripalo al nisam ja vidio koji tacno lim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propadne zaštitna guma na kugli, uđe voda i spere mast. Vrlo brzo se razloka. Ulje kroz spric/iglu pomaže do prve kiše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari,ajde mi malo bolje objasnite sta je to kugla ramena i gde se nalazi pa da odem do nekog majstora da proverim!

I jel moze da se menja samo ta kugla bez tog ramena ili to rame mora celo da se menja?

pozz

Edited by bockojagodina

Share this post


Link to post
Share on other sites

image.jpg

 

Ovde je kugla deo ramena, znači remont ili zamena kompletnog ramena. Kada je nitnama ili šrafovima pričvršćena za rame onda je moguće posebno kupiti kuglu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obično ovo zovemo jabučica 

 

jab.jpg jab_2.jpg jab_3.jpg 

 

mada može i kuglu neko da isto zove jabučica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitam zato sto ovi majstori ovde spominju pojam ˇˇjabucicaˇˇ ali kod nikog nisam cuo da je rekao kugla,pa zato pitam da lije to jedno te isto.

Pa nista,sacekacu da se problem jos malo uveca-zvuk  pa cu da prekontrolisem tu kuglu a ako je ona remont ili zamena celog ramena-sta je isplatljivije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jabucica je kod nas, oni su evropski orijentisani :D Imaju i silent blokove, i kuplung i zaptivace i svasta nesto :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao sličan problem.

Probaj da stojiš u mestu i da okreneš točkove u levu ili desnu stranu (nebitno koju).

Kada okreneš do kraja, onda na tu istu stranu pokušavaj kao još malo da okreneš volan i slušaj da li imaš taj zvuk.

Obavezno je da stojiš u mestu.

 

Moj problem je bilo crevo koje ide iz servo pumpe. Mnogi majstori su mi rekli da mi nije u redu servo pumpa, a ortak je to prekontrolisao i uvideo da crevo, kod spajanja sa servo pumpom, pušta ulje.

Imao sam taj zvuk kada malo "potrošim" ulje. Kada dospem malo, onda se malo smanji zvuk ali je ipak prisutan.

Lepo sam rešio to crevo i sada je sve tip-top.

 

Iskreno se nadam da ti je ovo kvar zato što je najjeftinije za popravku. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam slican zvuk imao na prethodnom bravu, prilikom penjanja na kosu bankinu pri punom levom, mnogo manje pri punom desnom, zamenuo sam ulje u servu i problem je nestao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvuk je bas kao kada se otvaraju stara nepodmazana vrata.Taj zvuk mi dolazi sa leve strane i tu levu solju sam zamenio ali je problem ostao..U ponudjenom linku-temi kaze se da je to do solje,ali kod mene ocigledno nije jer je nova ugradjena a zvuk je ostao..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rame,viljuska, kako ko zove to jest kugla na ramenu ispusta taj zvuk 99% ako si vec menjao solju.

Imas slike par postova iznad.

Kod mene se cuje  isto tako kad motam desno i kada se cima auto gore-dole.

Kod cimanja auta gore-dole zavukao sam ruku pored tocka i uhvatio rukom za rame i tacno se osete vibracije u ritmu skripanja.

Moram ovih dana da se nekako nakanim da to zamenim ili da probam da podmazem kuglu prvo sto je neko vec predlagao i sto je privremeno resenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvuk je bas kao kada se otvaraju stara nepodmazana vrata.Taj zvuk mi dolazi sa leve strane i tu levu solju sam zamenio ali je problem ostao..U ponudjenom linku-temi kaze se da je to do solje,ali kod mene ocigledno nije jer je nova ugradjena a zvuk je ostao..

 

Ako toliko škripi podhitno menjaj. Nemoj da se desi da ti ispadne kugla i točak podleti pod krilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo je sto pre samo mesec dana se culo tiho kuckanje i jedva smo sa stetoskopom provalili da se cuje iz kugle.

Sada skripi kao ludo ali nema lufta nimalo bar ne osetno pod rukom tako da mislim da ne bi trebalo da iskoci mada ko zna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iziskustva sam naučio da sve što ne treba da škripi počne da škripi / struže neće dugo da traje. Tako da se ne bi baš puno tu igrao.

Na poslu gledam kugle koje ostanu suve, vrlo brzo proglođu kućište i samo ispadnu. A nose puno manju težinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isprepadaj prvog narkomana i ćapi mu špric i iglu.

Kupi u apoteci , probodi iglom onu malu manžetnu i štrckaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo iskustvo iz prve ruke od pre sat vremena.

Auto dignuto na dizalicu,pomeranjem tocka levo-desno razvaljuje se od skripanja.

Prsnuto malo wd-a,posle samo 2 pomeranja tocka levo-desno zvuk potpuno nestaje.

Preventivno sam naprskao i neke litijumske masti u spreju.

Voznja par kilometara u potpunoj tisini za promenu :D

E sad videcemo koliko ce da traje.

Zaboravio sam da napomenem da je na gumi oko kugle bila  mala rupica kroz koju je verovatno usla voda a sada sam je iskoristio za ustrcavanje masti :)

Edited by tox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...