Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Ideja teme je da se okače slike i video snimci koji ovekovečuju saobraćajne prekršaje onih koji bi trebalo da ih sankcionišu (policija, parking servis i sl). 

 

Pravila postoje, ali su jednostavna. 

 

- materijali moraju biti vaši ili nečiji koga poznajete i čije odobrenje za objavljivanje imate

- materijal se kači u video ili foto formatu na već definisan način kako se to kači na forum

- datum i vreme sačinjavanja materijala

- dodatne informacije (broj tablice, eventualni dodatni opismaterijala i sl). 

- bez suvišnih komentara na ovoj temi

Evo da počnemo: 

 

Ponedeljak, 22.04.2013. oko 13h

Tablica: П 024 573

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Setih se teme malopre, ali nisam imao smelosti da slikam, da me ne pojuri pandur... Gospodin policajac se na crveno svetlo zaustavio na pola pešačkog i ja prelazim i gledam ga, a on se udubio u telefon, nevezan, sa ugašenim svetlima i kuca poruku, a vrhunac što je bilo puno dece koja se vraćaju iz škole na semaforu i klinci koji nemaju više od 10 godina komentarišu "vidi ovog, stao na pola pešačkog"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakog policajca smete da slikate na javnom mestu. Auto koji vozi je naš, uniformu koju nosi je takođe naša, ma i gaće koje nosi su od naših para kupljene. :thumbup:

Ako priđe i pita šta slikate, recite da slikate njega. :thumbup:

Ako traži da obrišete snimak, tražite mu broj značke, ime i prezime i ime komandira, a snimak ne brišete.

Ako vam zatraži telefon ili fotoaparat kako bi on sam obrisao, naravno da mu nećete dati jer niste dužni da mu date ništa drugo osim lične karte.

Ako želi da vam uzme aparat ili fon bez namere brisanja snimka, nego eto...hoće da ga uzme, tražite potvrdu o oduzimanju stvari i u njoj da obavezno bude naveden razlog oduzimanja. Čim pomenete tu potvrdu odustaće.

Ako onda zatraži od vas da izađete iz automobila, recite da ne želite jer ste upoznati sa svojim zakonskim obavezama po tom pitanju.

Ako krene da na bilo koji način preti, ili se na bilo koji način osetite ugroženim, okrenite 192, tj. pozovite Policiju.

Ako vam ne dozvoljava da napustite lice mesta bez navođenja razloga za vaše zadržavanje, opet okrenite 192 i prijavite protivpravno lišavanje slobode kretanja.

 

Imajte na umu da može da vam piše kaznu ako nemate obaveznu opremu, ili gume van okvira predviđenih pravilnikom, ili niste vezali pojas i sl...tako da ne ulazite u ovo ''teranje inata'' jer će se uhvatiti baš za to i pisati vam kaznu, pa zato snimajte tako da vas ne primeti.

Ali, ako znate da nema za šta da se uhvati, onda slobodno slikajte sve čak i da vas primeti...možete da zatražite i da se nasmeje da bi ispao lepše na slici. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci to vazi i kad sede na pumpi dok su na duznosti i piju pice ? Dovezu se sluzbenim kolima, parkiraju i sednu u "basti" pumpe i osvezavaju se ... pre neki dan mi je palo na pamet da ih slikam, ali sam bio u zurbi pa nisam imao kad da raspravljam, a inace znam da su cesto tamo

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nisam znao npr.. Pisao sam davno kako je burazer snimao spot, u mom autu ja vozim, a pozadi burazer sedi, otvorio gepek i snima iza drugara u drugom autu i prolazimo pored patrole i burazer snimi pandure, tek nismo prešli ni 500m išli smo polako drugom i eto rotacije, burazer to video i stigao da obriše poslednji snimak, oni nas pretiču i meni poprečuju put.. Tu traže dozvolu i lične karte, da im pokažemo snimak, i počinju da prete kako za snimanje muzičkog spota trebamo da imamo iz Supa neki dokumenat sa pečatom i kako njih ne smemo da snimamo i kako za to možemo da zaglavimo u zatvor do 6 meseci... Mi naravno pokazali da nema snimka i oni nas pustili jer je jedan od njih znao drugara koji je vozio auto iza koji smo snimali.. Uvek sam ispravan totalno, bukvalno nemaju za šta da se uhvate, a ovo danas sam išao pešaka i sad mi je krivo što nisam slikao, a nisam ni tablicu upamtio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakog policajca smete da slikate na javnom mestu. Auto koji vozi je naš, uniformu koju nosi je takođe naša, ma i gaće koje nosi su od naših para kupljene. :thumbup:

Ako priđe i pita šta slikate, recite da slikate njega. :thumbup:

Ako traži da obrišete snimak, tražite mu broj značke, ime i prezime i ime komandira, a snimak ne brišete.

Ako vam zatraži telefon ili fotoaparat kako bi on sam obrisao, naravno da mu nećete dati jer niste dužni da mu date ništa drugo osim lične karte.

Ako želi da vam uzme aparat ili fon bez namere brisanja snimka, nego eto...hoće da ga uzme, tražite potvrdu o oduzimanju stvari i u njoj da obavezno bude naveden razlog oduzimanja. Čim pomenete tu potvrdu odustaće.

Ako onda zatraži od vas da izađete iz automobila, recite da ne želite jer ste upoznati sa svojim zakonskim obavezama po tom pitanju.

Ako krene da na bilo koji način preti, ili se na bilo koji način osetite ugroženim, okrenite 192, tj. pozovite Policiju.

Ako vam ne dozvoljava da napustite lice mesta bez navođenja razloga za vaše zadržavanje, opet okrenite 192 i prijavite protivpravno lišavanje slobode kretanja.

 

Imajte na umu da može da vam piše kaznu ako nemate obaveznu opremu, ili gume van okvira predviđenih pravilnikom, ili niste vezali pojas i sl...tako da ne ulazite u ovo ''teranje inata'' jer će se uhvatiti baš za to i pisati vam kaznu, pa zato snimajte tako da vas ne primeti.

Ali, ako znate da nema za šta da se uhvati, onda slobodno slikajte sve čak i da vas primeti...možete da zatražite i da se nasmeje da bi ispao lepše na slici. :D

 

Ja se izvinjavam malo za off, ali jel imas slucajno saznanja odakle skinuti taj zakon koji to definise? ;) Jer uspesno nalazim zakone o tome u bivsim SFRJ drzavama a za SRB nigde... Posto planiram da kupim kameru da snimam voznju i koju god osobu pitam (pandura, radnike na tehnickom pregledu, pa cak sam pricao nesto i sa ljudima sa Masinskog fakulteta iz komisije za ateste), svi tvrde da je strogo zabranjeno to raditi, naravno niko ne zna po kom clanu zakona a ja jedino sto sam nasao o nasem zakonu je 2-3 clana koji upravo govore da gradjanin ima pravo da snima sva sluzbena lica i javne licnosti i onda dodatan clan zakona jos definise da je dozvoljeno javno prikazivanje snimaka ukoliko takvo lice cini protivzakonite stvari. Jedino ih je zabranjeno snimati ukoliko postoji znak za to a to je obicno samo ispred ambasada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci to vazi i kad sede na pumpi dok su na duznosti i piju pice ?

 

Naročito tada važi. :thumbup:

 

...Jedino ih je zabranjeno snimati ukoliko postoji znak za to a to je obicno samo ispred ambasada.

 

Tamo gde je znak, nema snimanja. Ambasade, vojni objekti, imate i neke ulice po Beogradu (diplomate žive u njima ili su rezidencije državne i sl.) na čijem početku stoji znak kojim se zabranjuje snimanje.

Svuda ostalo na javnom mestu može, sme. Ne treba zakon koji to dozvoljava, nema ga. Propisuju se zabrane, ne i dozvoljeno ponašanje.

Ako kaže da je zabranjeno, tražite vi od Policajca da vam navede pravni osnov. On je dužan da zna.

 

Mi smo snimali po Beogradu dosta puta, što kamerama, što fotoaparatima. Za takav obim snimanja, tj. onaj koji ne ugrožava saobraćaj ne trebaju nikakve dozvole. Snimali, nailazile patrole i nikome ništa. Obična znatiželja od par minuta i odu ljudi. Za snimanje pravog filma naravno treba jer je to snimanje mnooogo većeg obima koje obuhvata zatvaranje (delimično ili potpuno) saobraćaja i verovatno još neke druge uslove.

 

Kameru u kolima smete da stavite i da snimate sa njom šta vam je volja. Naravno, kameru gasite kad vidite znak za zabranjeno snimanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oni mnoge stvari pokusavaju da rese u svoju korist svojim "autoritetom" tj znackom i uniformom, dosta toga se nigde ne pominje u zakonu, ali se desi trenutno jer jednostavno ne mozes sa njima da izadjes na kraj, pre njima stigne pojacanje nego tebi patrola koju pozoves ... prema tome

Share this post


Link to post
Share on other sites

oni su posebna priča..uglavnom više smetaju nego ti automobili što uklanjaju.. :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites
cxca14501.jpg  cxca14502.jpg

 

П - 024605

 

Slikao danas mobilnim. Ugao Dositejeve i Braće Jugović kod pozorišta, 'ladno "čovek" parkirao iako je imao jedno slobodno mesto i zoni. Neverovatni su...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, da vidimo hoće li mooooožda neke reakcije biti, slaćemo ovo na E-mail Policije, naravno šalje se sa mail-a Kluba i slikao je ''Klub''.  ;)

Samo još kasnije da vidim na njihovom sajtu koja Email adresa je za to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fotografija od 12. septembra sada već daleke 2007 godine ali isti đavo. Ugao Ustaničke i Grčića Milenka.

DSC00303.jpg

Edited by Nidzo

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, da vidimo hoće li mooooožda neke reakcije biti, slaćemo ovo na E-mail Policije, naravno šalje se sa mail-a Kluba i slikao je ''Klub''.   ;)

Samo još kasnije da vidim na njihovom sajtu koja Email adresa je za to...

Neso, obrati se na ovu adresu, oni rade svoj posao kako treba.

 

Министарство унутрашњих послова

Републике Србије

Сектор унутрашње контроле полиције

Булевар Зорана Ђинђића 104

11070 Нови Београд

Тел 011/31-31-840

факс 011/300-81-83

E-mail: sukp@mup.gov.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakog policajca smete da slikate na javnom mestu. Auto koji vozi je naš, uniformu koju nosi je takođe naša, ma i gaće koje nosi su od naših para kupljene. :thumbup:

Ako priđe i pita šta slikate, recite da slikate njega. :thumbup:

Ako traži da obrišete snimak, tražite mu broj značke, ime i prezime i ime komandira, a snimak ne brišete.

Ako vam zatraži telefon ili fotoaparat kako bi on sam obrisao, naravno da mu nećete dati jer niste dužni da mu date ništa drugo osim lične karte.

Ako želi da vam uzme aparat ili fon bez namere brisanja snimka, nego eto...hoće da ga uzme, tražite potvrdu o oduzimanju stvari i u njoj da obavezno bude naveden razlog oduzimanja. Čim pomenete tu potvrdu odustaće.

Ako onda zatraži od vas da izađete iz automobila, recite da ne želite jer ste upoznati sa svojim zakonskim obavezama po tom pitanju.

Ako krene da na bilo koji način preti, ili se na bilo koji način osetite ugroženim, okrenite 192, tj. pozovite Policiju.

Ako vam ne dozvoljava da napustite lice mesta bez navođenja razloga za vaše zadržavanje, opet okrenite 192 i prijavite protivpravno lišavanje slobode kretanja.

 

Imajte na umu da može da vam piše kaznu ako nemate obaveznu opremu, ili gume van okvira predviđenih pravilnikom, ili niste vezali pojas i sl...tako da ne ulazite u ovo ''teranje inata'' jer će se uhvatiti baš za to i pisati vam kaznu, pa zato snimajte tako da vas ne primeti.

Ali, ako znate da nema za šta da se uhvati, onda slobodno slikajte sve čak i da vas primeti...možete da zatražite i da se nasmeje da bi ispao lepše na slici. :D

Jao Nešo, pa što ovo ne napisa još 24.04 kada je Dovla otvorio temu?  :unworthy:

Zato što sam imao problem sa nekim pajserom - slikao sam pandure kako prelaze prugu sa spuštenom rampom....i da -  gde ovo zvanično piše?  :question:

Edited by Maki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Don Kihoti, olabavite malo, možemo mi njih da slikamo koliko hoćemo, oni i dalje rade šta im se radi. Mada, ako bi ovo nazvali građanskom inicijativom, ko zna, vremenom...možda će im neko stati na put. Ali ipak, od ovih postova na forumu, mogu lepu arhivu da naprave, tipa "ja ga zgazio iako je ograničenje 60", "volim malo žustrije da vozim"... niko nije savršen i svako koristi neke svoje "privilegije". Pre izvesnog vremena video sam Škodu Oktaviju, na vratima piše  vozilo Grada Beograda, u nedelju. Čovek vozi decu i ide. Gde god. Privatno. I? Ebe se njima i da ih snimiš. Može im se! A boranija...ćuti i trpi. Uvek bilo, uvek će biti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ipak, od ovih postova na forumu, mogu lepu arhivu da naprave, tipa "ja ga zgazio iako je ograničenje 60", "volim malo žustrije da vozim"...

A kako ce to dokazati pred sudom?

 

 

A, da vidimo hoće li mooooožda neke reakcije biti, slaćemo ovo na E-mail Policije, naravno šalje se sa mail-a Kluba i slikao je ''Klub''.   ;)

 

Ako ostvaris korektan odnos sa njima, tj ako bude neke pozitivne reakcije, hoce li onda i oni biti u grupi partnera kluba?

E da, da li ce biti nekih clanskih pogodnosti kod istih?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kičerica @ ma zezam se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Jao Nešo, pa što ovo ne napisa još 24.04 kada je Dovla otvorio temu?  :unworthy:

Zato što sam imao problem sa nekim pajserom - slikao sam pandure kako prelaze prugu sa spuštenom rampom....i da -  gde ovo zvanično piše?  :question:

 

Zapravo fora je u tome što ne piše da je zabranjeno, a sve što nije zabranjeno - dozvoljeno je ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...