Jump to content
FAS Goran
kolega.jankovic

Od kog materijala se prave kočioni diskovi? / Rdja na diskovima

Recommended Posts

Elem, budžim nesto oko poljoprivrede, pa bih mogao da iskoristim stare diskove od stila. Ali samo ako su čelični a ne gusani!

Ne mogu trenutno to nikako da proverim pa reko aj da pitam ovde, mozda neko zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja sam vario neke cevi direkt na njih, pravio sam podnozje za jelku (vise kom.), sigurno nije gus.Neko gvozdje jeste.

Ne znam sta ti hoces da uradis sa njima.

Ps.

Siguran sam da je celik, FeC Dijagram tako kaze.

Edited by kičerica

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako celik ne rdja? naravno da rdja, ako nije nerdjajuci.

bas to hocu, da ga zavarim za cev. ako je celik onda mogu, ako nije onda moze samo sa specijalnim elektrodama.

treba da napravim paker valjak, imam cev i ideju da uzmem glavcinu od juga, na nju nakacim disk stari od stila. obradim ga na strugu na unutrasnji precnik cevi, zavarim ga u cevi i tako zatvorim cev, a u glavcinu gurnem osovinu. i tako dobijem slobodno okretanje valjka, zatvorenu cev i sve to uradim sa delovima koje vec imam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Disk kočnica je deo kočionog sistema vozila. Disk kočnica se nalazi na glavčini točka, i najčešće se pravi od livenog gvožđa, dok kod sportskih automobila može biti napravljen i od keramičkog kompozitnog materijala ili karbonskih vlakana. Na disk naležu kočione pločice koje bivaju pritiskane kočionim čeljustima, i usled trenja koja se stvara pri tome usporava se okretanje točka, a samim tim se i vozilo zaustavlja.

Disk kočnice nude znatno bolje performanse zaustavljanja u odnosu na doboš kočnice, pa zato danas skoro sva vozila imaju disk kočnice na prednjoj osovini (pošto ona vrši većinu kočenja), dok neka vozila i dalje koriste doboš kočnice na zadnjoj osovini radi smanjenja troškova proizvodnje i održavanja.

Postoje obične i ventilirajuće disk kočnice. Kod običnih disk kočnica sam disk je punog preseka, i hladi se samo vazduhom koji prolazi preko njega, dok se kod samoventilirajućih disk sastoji od dva diska sa prostorom između njih u koji uzlazi vazduh tokom kretanja i time znatno poboljšava hlađenje. Najčešće su samo prednji kočioni diskovi samoventilirajući, dok se zadnji samoventilirajući koriste kod automobila sa visokim performansama.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

gus jeste vrsta livenog gvozdja koji nije zavarljiv zbog kolicine ugljenika. ima slucajeva i kada jeste ali zna se kojim postupkom i kojim elektrodama.

znaci ne zavaruje se kao obicno gvozdje ili obican celik. zato i pitam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nikada do sada nisam video celicne diskove,a najbolje ces znati kada ih stavis na strug,ako vuku spon onda su celicni a ako kao rezultat imas prasinu onda je sivi liv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Provereno celik, zbog nacina primene ima neku drugu foru sa ugljenikom.

Proverio sam tako sto sam upravo probudio komsiju, inace profesora sa masinca.

Edited by kičerica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do sada sam video bar stotinak diskova na koje je vareno kojesta tipa cevi, osovina i ostalog... Od stalaka za zvucnike do ne znam cega sve.

Tako da mislim da je dilema moze li se variti ili ne moze resena.

A najjednostavnije uzmes jedan pa probas, ako hvata var bacis se dalje na posao... :construction:

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze i sa zavarivanjem i sa brusenjem da se proveri. koliko sam skapirao da nije na svakom autu disk od istog materijala tj istog sastava. posebno auto tipa jugo iz 85. i stilo iz 2004.

diskovi su tamo gde sam ih menjao, pa da ne idem po njih bez veze reko da pitam ovde.

koji profesor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, varis pa zavaris... Ili varis pa svaris...

Ma mislim da se razumemo! :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...