Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
chikavili

Akvaristika

Recommended Posts

Uf kozzz, zavidim ti na litrazi :)

Moj san je toliki akvarijum sa ciklidima, ali ja naginjem ka juznoj i centralnoj americi, mada su i africki prelepi.

Svaka cast!

Evo nesto novo... pre par nedelja sam oformio malecki nano akvarijum od 8 litara bruto i negde oko 5 litara vode u njemu. Malo sam se igrao aquascaping-a, a trenutno su stanovnici jedan malezijski puz, jedan nerita puz, jedan obican barski puz i (zasad) 5 prelepih Rili kozica (od kojih je jedna "skotna", pa ocekujem uskoro pojacanje):

DSCN1647.jpg DSCN1649.jpg DSCN1652.jpg

DSCN1654.jpg DSCN1659.jpg DSCN1666.jpg

DSCN1667.jpg DSCN1669.jpg DSCN1672.jpg

DSCN1676.jpg DSCN1680.jpg DSCN1684.jpg

IMG_7563.jpg IMG_7595.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskopah u kompu slike sa starog fotoaparata i među njima i slike ribica koje su živele u kugli koju sam imao do pre pola godine

DSCF1205.jpg DSCF1210.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da znas da je u mnogim zemljama zakonom zabranjeno prodavanje riba u kuglama, posto te ribe pate i na kraju prerano uginu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kraće žive u kugli, to jeste.. Recimo ovaj borac je živeo dosta dugo i dao sam ga drugaru koji ima akvarijum, kod njega je živeo do pre nedelju dana, a isto su mi opstale od početka zebrice... Ove ostale po 3-4 meseca i ne mogu više, a imao sam one trouglaste lepe kao što ti imaš

b47.jpg

uzeo sam 3 i nisu ni nedelju dana opstale, a one su mi najlepše nekako bile...

Imao sam jednu ovu kao na drugoj slici od ove dve koje sam okačio, koja je plivala leđno, pa sam proguglao malo i ispostavilo se da joj neki mehur nije bio ok, a živela je tako baš dugo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je ujedno najveca greska koju pocetnici prave. Jedna zlatna ribica ili japanka na primer, moze da dozivi 50 godina (u idealnim uslovima), a u tim teglama zive od par nedelja do par meseci. Jos se neko i hvali kako mu je zivela 2 godine!!!

Ja sam bas ljubitelj zivotinja. Volim da ih drzim, ali sam u fazonu da ako ne mogu da im obezbedim uslove sto slicnije prirodnim, necu ni da ih drzim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno u akvarijumu:

1 pangazijus,

1 silver shark,

2 bele tetre,

1 zebra rodjena ovde,

3 algara ancistrusa od kojih jedan rodjen u ovom alvarijumu

3 razlicita muljara tj cistaca dna (corydoras+platydoras+synodontys eupterus),

jos 2 algara amonijera,

1 australijska duga incisus,

4 prugasta barbusa,

4 zelena barbusa,

4 crne neonke,

4 crvene neonke,

1 providna tj biciris ili glass catfish

8 tetre pristela

Slike? Evo,evo...

Poslato sa marsa koristeci teleport!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fino izgleda. Koja je velicina, s' obzirom da imas bas dosta riba u njemu?

Mislim da ces imati problem sa nekim vrstama. Pangasius, silver shark, synodontis... sve su to ribe koje mogu poprilicno da porastu.

Da li ti aymonieri napadaju druge ribe? Umeju da budu problematicni.

Kod mene u medjuvremenu bilo malo problema - uginula mi dva ramireza pod nepoznatim okolnostima. Razbole se, i posle 3 dana uginu. Parametre vode merim i sve je bilo ok. probao da lecim bactopurom i costapurom, ali bez efekta.

Malo sam preuredio akvarijum pa ce veceras biti i slika.

U malom akvarijumu sa rili kozicama imam preko 20 novih kozica i to vec 2 ili 3 generacije :D

Uskoro ce postati guzva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se slazu bas super. Pangasius moze biti problem kad naraste, silver shark ne raste bas puno kao i ostale ribice. Amonijeri hoce da polude kad porastu ali su druge ribe ipak dosta vece pa nece biti problema. Problem moze imati ona providna jer joj ne odgovara ni voda ni drustvo ali zivi skoro godinu sa njima tako da neka je.

ove australijske sam imao vise kom medjutim vremenom riknule a ja se prestrojio na barbuse i tetre.

sve fino funkcionise, nisam vadio ribe vise od godine, akvarijum sam sebe odrzava, biljke kupe mulj, ribe ciste svoje + imam spoljni filter od nekih 4-5 litara koji vrsi posao bas odlicno.

zapremina je nesto vise od 100 litara, a nije problem mesto jer ima citave 3 - 4 vece ribice ostalo je manje vise sitno.

Poslato sa marsa koristeci teleport!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uz amazonske ribe ide i amazonski puz :)

IMG_7121.jpg DSCN1511.jpg DSCN1514.jpg

Amazonac je izbacen iz akvarijuma posto mi je potamanio gomilu biljaka. Umesto njega su dosle dve nerite zebre. Ne klopaju biljke, a prilicno su vredne.

Zao mi ga bilo posto mi se bas svideo, ali ipak je razum prevladao :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ae da osvezimo temu :thumbsup:

 

Kad mogu da prebacim male ribice medju odrasle, a da ih ove ne pojedu? U pitanju je Zuti moli. Trenutno su u akvarijumu sa velikim ribicama ali su odvojene mrezicom, stare su oko 2 nedelje.

Imam dve male u mrezici i jednu koja se krije u travi i skoljkama po dnu akvarijuma :laughing:

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i slike - od samog pocetka

DSC_0388.jpg  DSC_0389.jpg  DSC_0390.jpg  DSC_0392.jpg  DSC_0397.jpg

 

Onda sam od rastera 60x60 napravio osvetljenje :smoke: 2x18w

DSC_0400.jpg  DSC_0401.jpg  DSC_0402.jpg  DSC_0403.jpg  DSC_0404.jpg  DSC_0405.jpg

Stavo sam jednu toplo belu i jednu hladno belu fluo cev. Jel utice to na ribice i na biljke?

 

 

Ovo su male ribice. Imaju tek 7 dana a ne dve nedelje kao sto sam mislio.

DSC_0415.jpg

 

Ovo je trenutni izgled

DSC_0421.jpgDSC_0408.jpg  DSC_0409.jpg  DSC_0419.jpg  DSC_0414.jpg

 

Inace tu stanuju dve zute moli (jedan muzijak), dve crne moli, dva muljaca i dva algara. Tacne nazive ne znam, kao ni nazive biljaka, ko se razume prepoznace ih.

To mi je prvi akvarijum, oformljen pre dve nedelje, pa jos uvek nista ne znam oko toga. 70 litara je akvarijum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam odrastao uz akvarijume, kuglu sa ribicom sam dobio kao veoma mali i vec posle par nedelja sam shvatio da u tome nikako ne treba drzati ribice. Onda sam dobio malecni akvarijum od 10l i kasnije kako sam ucio o akvaristici prelazio na vece, 35l pa 70 i poslednji je bio 250. Uzivao sam baveci se time ali je zaista velika obaveza,ali i zadovoljstvo. Prekinuo sam negde oko 19 godine zbog vojske i drugih obaveza. Od ljubimaca sada imam zenku Dobermana, toliko je blesava i zahtevna da mi uzima svo slobodno vreme a akvaristici planiram da se vratim cim bude malo vise slobodnog vremena a i parica za vrhunsku opremu.r

Chikavili, akvarijum ti je vrhunski. Svaka cast na trudu. Nemoj se brinuti zbog uginuca. To je normalno da se desava u pocetku a pogotovo kada se dodaju ribice. Koliko se secam, pravilo je da kada se oformi akvarijum nema vise dodavanja ribica ali je to nemoguce izbeci u pocetku bavljenja time zbog velike znatizelje i neiskustva. Secam se samo koliko sam obilazio prodavnice koje prodaju ribicd i zamisljao kako bi koja ribica izgledala u mom akvarijumu.

Majstorica, ne secam se najbolje koliko vremena treba da moli poraste ali mi se cini ds nesto sporije napreduju. U svakom slucaju vreme potrebno da se prebaci iz kotilice u akvarijum zavisi i od velicine i vrste drugih ribica. Reako bih negde oko 1 mesec, tj dok dobije boju i pocne da lici na svoju vrstu ali iskreno ne secam se bas najbolje, davno to bese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno da ne zameram, objasnjavam englezima po malo, mada tamo sam se prvo prijavio pa onda ovde ;-)

 

a evo neke od slika koje nema na onom forumu iz morskog aq

 

20131029_172110.jpg

 

20131029_172334.jpg

 

20131029_172402.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...