Jump to content
FAS Goran
miroslav

Opšta tema o radu i održavanju klima uređaja

Recommended Posts

Mene zanima sledece: koliko od paljenja kola je pozeljno-preporucljivo da palim klimu? Tj ima li veze kada cu klimu upaliti u odnosu na temperaturu motora?

Neki je upale istog trenutka kad i kola, neki cekaju minut, a neki cekaju da se kazaljka podigne bar na cetvrtinu ...

Edited by steva_anya

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do sada sam praktikovao da je palim posle mpar minuta/kilometara.

Nekako mi zao da "opterecujem motor" dok bar malo "ne promesa ulje". :D

Inace nikad ne palim auto sa upaljenom klimom [niti muzikom, niti svetlima], dok drug recimo cim otopli okrene klimu na 2, da duva u lice i noge istovremeno, i ugasi je u oktobru/novembru! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klima se aktivira par sekundi nakon startovanja tako da nema opterecenja za akumulator ili starter. Punto mk1 i stariji fiati su imali relej koji gasi velike potrosace(svetla, ventilaciju, odmagljivac) prilikom startovanja. Iz nekog razloga na mk2 to nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene zanima sledece: koliko od paljenja kola je pozeljno-preporucljivo da palim klimu? Tj ima li veze kada cu klimu upaliti u odnosu na temperaturu motora?

Neki je upale istog trenutka kad i kola, neki cekaju minut, a neki cekaju da se kazaljka podigne bar na cetvrtinu ...

Jos je bitno,vezano za paljenje klime :whistle: da nikako ne palis klimu pri vecim obrtajima motora :no Ako si na nekom auto-putu na primer ili duzoj uzbrdici :unsure: ,

jer se u tom slucaju nepotrebno opterecuje kompresor :( i skracuje mu se radni vek :vava:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sme li klima da se ukljucuje zimi da duva toplo ili samo ventilator koj upumpava topao vazduh od motora.......negde sam cuo da ne bi trebalo da se pusta zimi jer hoce da zakuca i crkne kompresor klime.....a bas mi i nije potreban taj trosak, pa rekoh da pitam pre nego sto napravim glupost....unapred hvala

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ovo i mene zanima?

koliko ja znam klima ne služi za grejanje, a kompresor ima zaštitu da se ne uključuje ispod ne znam koje temperature..po ovoj logici kad klikneš na dugme za aljenje klime ne bi trebalo ništa da se desi..ali ajde sačekajmo nekog bolje upućenog da odgovori.. :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Itekako ima svrhu za odmagljivanje šoferšajbne i stakala. Provereno radi i kad je hladno.

Dapače, u uputstvu vozila vam piše da jednom nedeljno treba da upalite klimu da fercera par minuta u periodima kada zbog vremenskih prilika nema potrebe da se uključuje.

Naravno, ako je mnogo zima ispod haube, neće se upaliti jer postoji odgovarajuća zaštita, ali kod nas su retko toliko hladne zime - naročito po gradovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko moze d ami objasni osnovne stvari o klimi (Punto MK2, 2002) onoj obocnoj sa tri "tockica".

Sta klima trosi, benzin ili nesto drugo? Ako direktno ne trosi benzin, da li utice na potrosnju? Kako se to nesto dopunjava?

Da li je istina da auto slabije vuce kada je ukljucena klima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klima ima kompresor.

Njega pokreće motor preko kaiša. Kao što se npr. i alternator vrti preko kaiša i tako snagom motora praviš struju, tj. alternator je pravi.

Dakle, snagom motora pokrećeš kompresor klime.

Zato uključivanje klime utiče na snagu koja ti ostaje, jer sada deo nje ide na pokretanje kompresora klime. Automobili sa manje kubika i manje snage to više osete. Oni jači ne osete uopšte.

Konkretno tvoj Punto (pretpostavljam 1.2 8v) će još kako da je oseti. Npr. upaljena klima i 3 ljudi unutra...teško da možeš bilo koga da obiđeš bez mnogo velikog zaleta. :thumbup:

Potrošnja goriva raste sa uključenom klimom, računaj oko 10%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitanje u vezi klime (manuelne,stilo) i grejanja, jer je zahladnelo ovih dana. Kako vi grejete auto ? Mozda zvuci retardirano pitanje ali jbg niko se nije naucen rodio,bolje da pitam :thumbup: Jel ukljucujete i klimu,ili samo okrenete tockice na odredjen stepen i temperaturu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mene je zbunilo sto na tasteru za klimu imam pahuljicu pa me asocira na sneg i zimu i nelogicno mi je da je palim zbog grejanja, a npr cale moj ima automatsku u pezou i on namesti temperaturu na nekih 20ak stepeni i klima hladi/greje zavisi sta treba do te temperature. Isto tako i kod druga u audiju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikada zimi nisam palio klimu da bi grejala, nema potrebe za tim, motor svojim radom pravi sasvim dovoljno toplote... :thumbup:

Dakle, nema grejanja dok temp. motora ne počne da raste, kada dođe na radnu imaćeš grejanje i više nego dobro. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Je l ovo istina? Moze malo detalja?

Da li neko moze da me posavetuje kako da ocistim "klimu" posto mi deluje da slabo duva? Da li postoji neki filter, nesto sto se zapusi. Na maxjedva da se oseca dok kod npr Pezoa na maksimumu tajfun. Da li moram u servis ili mogu ja nesto da usisam.

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi sad, meni ne radi klima ali i ne magle stakla! Ajd' sad da vas "cujem" ?! :whistle:

Ni meni ne radi klima i ne magle mi stakla.

Pustim da duva ventilacija ili "odskrinem" malo prozor i nema magljenja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...