Jump to content
FAS Goran
goransid

Brava 1.8 / 1.6 ; 1.2 16v / Multipla 1.6 - troši mnogo ulja?

Recommended Posts

Pozdrav za sve forumase..

Drugar mi je kupio Fiata Brava presao je 218000 97god. Problem je taj sto mu trosi ulje na nekih 500km.trosi 1L.ulja.

Moram da naglasim da ne curi nigde a i na auspuhu se neoseti dim sagorelog ulja.

Pa vas molim za pomoc sta ciniti.

Unapred hvala!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi treba mi vaša pomoć. Kupio sam auto negde u aprilu mesecu, i menjao sam odmah ulje i filtere... Prešao sam od zamene 5900km nemam ni kapi ulja u motoru, a ne vidim nigde da curi, i izbacuje mi plavi dim na auspuh.. Pa mi recite šta je problem... Molim vas :unsure: Da nisu karike??? :wallbash:

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije. :veryangry::thumbdown:

Mogu biti i gumice ventila.

Jel isto dimi i hladan i vruc motor?

Koje ulje je sipano?

Edited by tox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz mog skromnog (i ličnog) iskustva: retko pije vodu ta priča o gumicama ventila. Imao sam škodu feliciju 1.9D, i nije dimila, a srkala je (i još uvek srče kod sadašnjeg vlasnika) 1l ulja na 1000km. Naravno bije na šipku mereča ko luda. 1 l ulja je od minimuma do maksimuma obično. Znači karike su onda garantovano.

A može da bude mnogo banalniji primer: loše zavrnut ili napukao filter za ulje. Pre par nedelja kolega je sa NOVOM službenom Ladom Nivom 1.7i ostao bez kapi ulja zbog toga što filter nije bio dobro zavrnut (ili je bio ukoso zavrnut), posle cirka 500km! Naravno lada niva je đubre kao i svako drugo rusko vozilo, što i sami rusi kažu, pa ne čudi, posle toga je puklo crevo hladnja, pa polako će dalje stvari da riknjavaju :D

Elelm, vidi da li je masno oko filtera i da li duva na šipci.

Pozdrav i laku noć :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@marko.jovanovic

A evo opet i mog licnog iskustva od pre 10-15 godina i to bas sa Ladom. :whistle:

Dimila je nenormalno,trosila ulje,mastila svecice posle 100-200 kilometara do te mere da prestane da radi jedna svecica.

Zamenjene gumice ventila,nigde traga dimu,cak ni zimi onog belog,kompresija oko 13 na svim cilindrima i isla je kao luda.

Na kraju je zavrsila karijeru kada joj je u voznji crkla uljna pumpa a mene mrzelo da idem kuci peske i izdrzala je citavih 10-15km bez podmazivanja sto mislim da nijedan drugi motor ne bi izdrzao osim ruskog.

Nikakvih drugih kvarova nije imala jer je sve mehanika dok je na ovim danasnjim "boljim" autima sve prepuno elektronike pa malo-malo crkne nesto a sve je preskupo.

Za ove nove Lade ne znam kakve su ali verujem da je kvalitet otisao dole kao i u svemu,globalno gledano.

A ovo za filter cisto sumnjam mada bi bilo dobro da je to,ali covek kaze da dimi sto znaci da trosi ulje a gde i kako to samo majstor na licu mesta moze da utvrdi ili onako kako si objasnio za sipku,duvanje...

@Slobo_Srg

Koliko je presao kilometraze posto ja jos nisam video Brava ,i to 1.6 koji dimi jer su to dobri motori ako se iole odrzavaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad bi se Lada Niva pazila i održavala kao današnji Fijati, Renoi, Vw-ovi... služila bi duplo bolje. Ljudi misle to je prost auto, može ići bez ulja, rashladne tečnosti... Možeš joj se i olakšati u rezervoar i opet će ići. E, malo sutra... Tom autu jedino zameram izuzetno lošu zaštitu od rđe, ostalo je sve ok za pare za koje se nudi.

@Slobo_Srg

Izmeri kompresiju na svim cilindrima i znaćeš da li su karike ili eventualno gumice na ventilima ili nešto sl. I koje ulje sipaš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi treba mi vaša pomoć. Kupio sam auto negde u aprilu mesecu, i menjao sam odmah ulje i filtere... Prešao sam od zamene 5900km nemam ni kapi ulja u motoru, a ne vidim nigde da curi, i izbacuje mi plavi dim na auspuh.. Pa mi recite šta je problem... Molim vas :unsure: Da nisu karike??? :wallbash:

sigurno su karike... skidaj glavu motora i napravi generalku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije. :veryangry::thumbdown:

Mogu biti i gumice ventila.

Jel isto dimi i hladan i vruc motor?

Koje ulje je sipano?

Dimi i hladan i vruc, a sipana je SELENIA Gold

@marko.jovanovic

A evo opet i mog licnog iskustva od pre 10-15 godina i to bas sa Ladom. :whistle:

Dimila je nenormalno,trosila ulje,mastila svecice posle 100-200 kilometara do te mere da prestane da radi jedna svecica.

Zamenjene gumice ventila,nigde traga dimu,cak ni zimi onog belog,kompresija oko 13 na svim cilindrima i isla je kao luda.

Na kraju je zavrsila karijeru kada joj je u voznji crkla uljna pumpa a mene mrzelo da idem kuci peske i izdrzala je citavih 10-15km bez podmazivanja sto mislim da nijedan drugi motor ne bi izdrzao osim ruskog.

Nikakvih drugih kvarova nije imala jer je sve mehanika dok je na ovim danasnjim "boljim" autima sve prepuno elektronike pa malo-malo crkne nesto a sve je preskupo.

Za ove nove Lade ne znam kakve su ali verujem da je kvalitet otisao dole kao i u svemu,globalno gledano.

A ovo za filter cisto sumnjam mada bi bilo dobro da je to,ali covek kaze da dimi sto znaci da trosi ulje a gde i kako to samo majstor na licu mesta moze da utvrdi ili onako kako si objasnio za sipku,duvanje...

@Slobo_Srg

Koliko je presao kilometraze posto ja jos nisam video Brava ,i to 1.6 koji dimi jer su to dobri motori ako se iole odrzavaju.

Malo više od 168000 je prešao a ako su karike u pitanju, koliko odprilike bi me to izašlo? :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tox:

teme su spojene, a ja sam odgovorio pre toga, samo goransid kome auto ne dimi.

Ma sve je moguće, ja sam samo preneo svoje iskustvo.

Inače, mislim na ganc nove lade nive, koje su stigle iz fabrike u firmu. Evo sada se posle skoro 2 nedelje upotrebe olabavila sajla od za otvaranje gepeka, pa je potrebno baš nategnuti ručicu da bi se gepek otvorio, a naravno ne može se otvoriti spolja :wallbash:.

Moram da skrenem sa teme, jače je od mene. Tvrdim da je Niva đubre od auta u svakom pogledu, osim terenskih karakteristika, a i to je pitanje, idu i drugi terenci podjednako dobro. Jeste jeftina, ali se mnogo kvari. Da je voziš samo po asfaltu pa se raspada. Ne kupuju Rusi džabe polovne japance, toyote naravno.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj Punto JTD kojeg sam imao prije Brave je dimio plavo/sivo promijenio mu gumice ventila i prestao je tako da dimi. Crnog dima je bilo podosta pri forsiranju.

Brava mi je za 6000km potrosila 0.2l ulja, 20K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postovani,

Potrosnja ulja mi je 100gr na 100km. Auto sam kupio u avgustu ove godine i tako je od pocetka.Inace ne duva na cepu od ulja( ni na sipci), nema dima na iberu ni na auspuhu. Filter vazduha promenjen i dan danas je kao nov. Sipao sam Selenia Gold u njega. Jedan majstor mi rece da su ventili, a da na auspuhu nema dima jer ima katalizator. Zar ne bi trebao da sam sa tolikim sagorevanjem ulja ekoloska katastrofa? Potrosnja metana/benzina normalna. Sta mi je ciniti? Naravno ne curi ulje nigde....

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa tolikom potrošnjom sigurno ćeš i katalizator da začepiš. Toliko ulja mora negde da pokaže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

curi negde garnatovano katalizator ne moze toliko da procisti... prveri zvono menjaca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili curi ili promeni ulje, sipaj drugo neko, mozda si naleteo na neki fals ili sl. Zasto ne koristis ulja koja su za vozila sa gas-om?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li se može videti na auspuhu plavičast dim od sagorelog ulja ili ne zbog katalizatora ??

I meni nije potrošnja ulja puno manja, negde oko 100gr na 200km. Isto nema nigde nikakvih tragova ulja-pušenja, lepo vuče-nemam zamerki... ali nesteje ulje.

Sve razmišljam da pređem na MaxLife ulje.

Zna li se neka orjentaciona cena sređivanja karika i sve šta se u kompletu sređuje ??

Edited by Brkic

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa zato sam i zbunjen,zato sto nista ne dimi,samo para,kondenz i to je to. nema plavicasttog dima,ni crnog. preci cu na 15-40 pa cu videti...hvala svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malopre sam bio kod mog majstora, imam poverenja u njega i mislim da zna posao, rekao je da su 99% otišle uljne karike a ne klipne(bar sam ga tako razumeo). Da su otišle klipne onda bi ubacivao živo ulje u cilindar i tada dimi plavičasto na auspuhu i da taj dim katalizator ne može preraditi a kada odu uljne karike onda ne pokazuje nigde ulje a nestaje.Takođe postoji mogućnost i da je klip deformisan jer sve to nastaje ako je auto preforsiran tj. pregrejan...Na dijagnostici se vidi da je auto bio 2 puta u maksimalnim odrtajima.

Kaže da odmah mogu preći na MaxLife ali neki Castrol i ako se potrošnja ulja poveća možemo otvoriti motor i videti šta se može srediti.

Edited by Brkic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidis,i meni je jedan majstor rekao da su mozda uljne karike otisle,odnosno da su zalepile na nekom klipu...Prvo cu izmeriti kompresiju za pocetak i probati gusce ulje,ali ako se nastavi potrosnja ulja ne gine mi otvaranje motora. Posto sam auto uzeo za sebe na duze staze odradicu motor, same me muci kvalitet delova...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je preporučio samo Castrol GTX 15W-40 HIGH MILEAGE ali naći nekako original ulje. I još kaže da se uopšte neće odraziti na kompresiju, tj. biće OK a uljne karike propuštaju ulje. Zamena samo karika bi pomogla ali ne i rešila problem ako su klipovi postali ovalni.

Pošto bi bila samo zamena karika kod tvog majstora ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam,jos nisam pricao o ceni. Kad sam ga pitao za zamenu gumica ventila, rekao mi je da ne moze nista da mi kaze dok se ne otvori motor. Tek tad ce videti sta je i koliko stradalo. To mi deluje sasvim logicno...Jel ti imas neku cifru kod tvog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...