Jump to content
FAS Goran
speedster

Fiat Stilo 1.8 16v - eksplodirala usisna grana

Recommended Posts

Drugaru je u petak ujutru eksplodirala usisna grana. Auto inace ima ugradjen sekvent gas. Ujutro pre nego sto je krenuo na posao je upalio auto po propisu na benzin i ostavio ga da se ugreje i da postigne radnu temperaturu i sam prebaci na gas i sve to dok se on lagano spremi za posao kad je krenuo auto je vec postigao radnu temp i posle nekih 1,5-2km na semaforu samo je nesto strahovito puklo i auto se ugasio. on je pokusao da ga opet startuje ali je samo verglao kad smo ga odslepali kuci i otvorili haubu imali smo sta da vidimo usisna grana je eksplodirala. On kaze da nije gledao da li je auto bio na gasu ili benzinu jer se kod njega u voznji to ne primecuje. Za sad smo samo to primetili da je otislo mada vetujem da su i dizne u autu jer ih je toliki pritisak verovatno razbio. Da li neko zna koji bi uzrok mogao biti ovom strasnom dogadjaju i koliko moze biti usisna grana?
P.S.
Bratu na bravu se to isto desilo sa obicnim plinskim uredjajem ali mu je eksplodirala samo kutija filtera vazduha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbte, ozbiljno počinjem da sumnjam da je neko pri dizajniranju Stila bio definitivno naduvan ili pod dejstvom nekih "šarenih" pilula. Šta sve neće da se desi sa tim autom bože sačuvaj...

Do sad sam čuo samo za slučajeve napuknute grane i to su ljudi uglavnom rešavali ponovnim varenje sa menjim ili srednjim uspehom, a ako se dobro sećam osnovni razlog je cena nove, u ovom slučaju mislim da će samo nova rešiti problema. Ovako logički razmišljajući mislim da je gas u pitanju i svećica koja nije odradila svoj posao, u jednom ciklusu je gas izašao u granu bez paljenja, u sledećem upaljen i to je to, nagađam!!!

Edited by Sirius9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kažeš da nije bio siguran dal je bio na gasu il benzinu?

Ovo što se dogodilo nedvosmisleno govori da je bio na gasu, razlog je verovatno kvar gasnog uređaja, tj suviše siromašna (eksplozivna smeša).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par njih mi je reklo da moze biti do losijih svecica ili kablova. A jedan je spomenuo da nema klapnu usisa... tako nesto sto je u sklopu gasnog sistema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu sekvent ne bi trebalo tako da puca ni kad su svecice lose jer nema prisusva gasa u gornjem,plasticnom delu grane. Ukoliko su uvodnici za gas pravilno izbuseni i creva gasa nisu preterano duga ne bi trebalo da bude problema. Postoji mogucnost siromasnije smese, ali ta detonacija ne bi mogla da razbije granu. Neki gasni uredjaji na isparivacu imaju izvod koji se veze na granu i u slucaju problema sa membranom gas koji curi ubacuju u granu i podsticu gasenje motora a samim tim vozacu onemogucuju dalju voznju na plin. Jos jedna velika stvar je i kvalitet uredjaja. Da ne duzim dalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usisna grana, koliko radim ugradnju gasa mi se ni jednom nije desilo da explodira...

TO jedino moze da se desi od prevelike doze PLINA... Nije lepo nasetlovan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kod mene se desava da cujem neku eksploziju , (na kutiji filtera za vazduh imam neku klapnu , verovatno radi neke sigurnosti ) ali ne cesto , npr.kada upalim auto cuje se neka eksplozija , mozda i u auspuhu , ne znam odredjeno gde , jednostavno me iznenadi . Imam sekvent plin , mislim da je nastelovan ispravno . To se jedino desi cim okrenem kljuc ... naprimer dok je auto vruc .. vozim 100-tinak km , stanem da napunim plin i bas kada treba da krenem sa pumpe cuje se .. najvise tako se desava eksplozija !

Probao sam da smanjim dovod plina , osetio sam i u voznji da je slabiji , ali opet se desi ta eksplozija kada je auto vruc . Gde se steluje ta smesa ? Da li ta eksplozija moze da se cuje u auspuhu ? Kako da znam da je katalizator ispravan ( i da li moze da bude do njega )?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misosneza, kod tebe je vakum, a ne sekvent. Eksplozija je nastala od siromašne smeše! Kod sekventa eksplozija u grani je zabrinjavajuća stvar! Mora kod plinadžije, pod hitno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslusacu Vas i otici do majstora ! Hvala . Eto ,podvuklo se ,da ne odem vec dva meseca da mi to pregledaju, misleci da ce to prestati samo od sebe i da nije ozbiljan problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne otvaram novu temu,a imam Lybru sa ovim motorom u koju planiram da ugradim plin.

Da li je ovaj motor specifican (zahtevan) za ugradnju plina,jer sam se raznih prica naslusao,ili je sve klasika: dobar majstor,dobar sekvent i pun gas! :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da se oglasim. Vozim Stilo 1.8 na Landi uredjaju. Presao sam oko 6000-7000km do sada i nisam imao bas nikakvih problema ( auto je presao ukupno 83.000 ). Upalim ga i ne razmisljam kad ce da prebaci na plin. Ono sto sam primetio ( naravno ne stizem da vodim racuna o tome ali mi deluje da bi trebalo ) je da pri prvom jutarnjem paljenju, ne bi bilo lose "starinski" lepo ugrejati motor koji minut ( bilo skroz na benzinu ili na plin cim je to moguce ) , jer mi se desava, pogotovu leti, da automat prebaci sa benzina na plin posle nekih jedva 100-200m, pri cemu se prilicno oseca da motor ( ili sta vec kod plinskog uredjaja ) nema odgovarajucu radnu temperaturu, pa stuca na plinu, a bogami deluje mi kao da bi nesto puklo ako bi se dao jaci gas na tako hladan motor. Naravno sve ovo nestaje ili se drasticno smanji ukoliko se auto "potpuno" ohladi u toku dana.

U principu mislim da je kod mog uredjaja sve ok, i da se vecina tih stvari sa granom, ako je do plina, verovatno desavaju zbog sta znam, mozda pogresne upotrebe, naravno ukoliko je plinski uredjaj ispravan.

Inace sto se tice eksplozije usisne grane. Drugar moj je imao silnih problema sa tim i zamenio je bar 4 grane do sada. Problem je svaki put bio u pogresnom zupcenju motora. Decko se vrati sa servisa, ludi od srece kako mu dobro auto ide ali pukne grana vrlo brzo i tako par puta dok nije ustanovio sta je problem, posle je valjda nasao servis gde je to uradjeno kako treba. A ukoliko tvoj drugar ne zna da li bio na plinu ili benzinu, razlog vise da razmisli i o tome.

Edited by Detritus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi smeo seqvent da puca, to se desava na vakum sistemima. Meni je na hgt-u recimo jednom pukla detonacija u usisnoj grani (koja je kod mene metalna) i bila je toliko jaka da je izbila granu, to se desilo jer je grana jako velika i u njoj se nalazi velika kolicina gasa i vazduha, jedna svecica nije odradila i boooom...Tada su mi majstori rekli samo si sa seqventom siguran 100% da nikad nece pucati...Idi ti kod nekog majstora za plin nek sve prekontrolise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto je doslo do eksplozije usisne grane,da lije u pitanju varijator faze,posto je bio raskacen ili je u pitanju faza motora?Posto je motor pre toga repariran,sto se vidi po silikoniranim delovima na motoru.Auto je skoro kupljen.Hvala

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što reče etibor, da li ima plin. Drugaru je na tom istom stilu eksplodirala usisna grana. Inače, ugradio je plin pre jedno 4 godine kod Rašića, platio je 1000€, najskuplju varijantu. I niko ne zna zašto se to desilo. Kao, moguće da je neka bobina zeznula stvar. Elem, prošao je sa 300€ štete. Rekao sam mu: jebao te plin. Posle je kupio AR 159 1.9JTD, stila i dalje vozi, i rekao je plin više nikada u životu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pregledaj svecice i bobine, naravno i taj varijator bi trebao da sredis...

 

@marko

Vozio sam ja vise automobila na plin i nikada ali nikada nije auto pretrpeo stetu zbog njega. Uvek su mi bile dobre svecice i nije bilo problema. Vozim i ja dizela sad ali bih rado vozio opet na plin ako naleti bolji auto, sve ima svoje prednosti i mane ali je voznja da plin daleko jeftinija. Ljudi misle da to ne treba odrzavati i onda moze da se desi da nastane problem, mada u globalu jako retko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ili je paljenje prerano ili nije stigo da zatvori ventile zbog krepalog varijatora.... pa je detonirao uzgred koja je izvedba plina na tvom vozilu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da lije u pitanju varijator faze,posto je bio raskacen...

 

I ja sam vozio Punta mk1 3 godine na plin i nikada nisam imao problema.

Kao što reče Gusar, verovatno nije zatvorio usisne ventile "kako treba" tj. na vreme, i dogodila se detonacija u usisnoj grani.

Kažeš da je varijator bio raskačen, da li varijator određuje vreme paljenja smeše?

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varijator samo pomera otvaranje i zatvaranje ventila ali ono nije dovoljno veliko da bi detonirala grana.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

au ljudi u soku sam totalnom danas mi eksplodira ta usisna grana kako je puklo prvo sam gledao oko guma dal nisu one pukle al kad sam otvorio haubu kad se nisam slogirao razvalio je usisnu granu,e sad koliko vidim ima mnogo posla da se to zameni,zvao sam jedan otpad i ta usisna grana je 60e al mi nekako to mnogo pa trazim dalje ako nadjem jeftinije,citam temu i ne znam koji problem moze biti sta bi trebao prekontrolisati kad zamenim usisnu granu dal treba plin stelovati ili nesto drugo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...