Jump to content
FAS Goran
Ticma

Cena gasa

Recommended Posts

Eto, takvi smo mi kao nacija, (ne mislim samo na nas ovde naravno, nego na ceo narod), par dana piskaramo po forumu, iskukamo i idemo dalje nastavljajuci da placamo nove,vise cene, i tako uvek. Zato i treba da nas jasu i sisaju poslednji dinar a benzin.. I TO PRED IZBORE! A sta bi bilo da nije izbora.. Kad bi ljudi svi zajedno se udruzili i udarili bojkot, pa bi morali smanje akcije, a i pumpe svoje cene, ne bi mogli da nas j*bu sa pricom o iranskoj krizi (sa cijom blokadom nemamo veze, jer uvozim rusku naftu), ili pojavu suncanih pega.. Neko ce da pisa zuto, pa se zabrine i poveca cenu plina i benzina.. Ali jebiga,mi nismo slozni i nikada necemo biti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novi Sad - Veternik, "Vuković" - 73 din. Na ostalim pumpama je 1-4 din skuplje,kako gde.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poskupljenje auto-gasa, uskoro još viša cena

 

auto-gas.jpg

 

Cena tečnog naftnog gasa (TNG) na skoro svim benzinskim pumpama u Srbiji porasla je od dva do pet dinara po litru, pa se popularni auto-plin prodavao i za 86.9 dinara po litru! Rast cena u veleprodaji, međutim, najavljuje još jedno poskupljenje ovog goriva u maloprodajnim objektima. Prošle godine, tačnije 24. juna, TNG je na pumpama u našoj zemlji koštao između 58.90 i 65 dinara po litru, što znači da je ovo gorivo sada skuplje više od 20 dinara! Pri tome, treba znati da su srpski vozači lane potrošili 271.000 tona ovog goriva!

Uobičajeno, zbog sezonskog odnosa smeše propana i butana, cena auto-gasa leti značajnije padne i ovo gorivo je jeftinije nego tokom zimskih meseci. Ove godine se to nije desilo. S obzirom na to da su veleprodajne cene ovog derivata za poslednjih dvadesetak dana porasle za oko tri dinara, jasno je da je samo pitanje dana kada će i u svim maloprodajnim objektima ovo gorivo, koje koristi oko petine vozača u Srbiji, opet dobiti nove, više cene.

 

TNG je poskupeo na našim pumpama jer je poskupeo i na svetskom tržištu - kaže za ''Novosti'' Bora Tatić, zamenik predsednika Udruženja privatnih benzinskih stanica Srbije. - Tu u suštini nema mnogo filozofije, radi se o zakonu ponude i potražnje, a pri tome na cenu utiče još mnogo faktora. Zasad nema nagoveštaja da bi mogli da poskupe benzin i dizel, ali ako se situacija oko Iraka dodatno zakuva, moguće je da u "nebo polete" i cene sirove nafte na svetskim berzama, što bi svakako uticalo i na poskupljenje na našim pumpama.

Zanimljivo je da je sada TNG u Srbiji među najskupljima u regionu sa 0,75 evra za litar. Za litar ovog goriva vozači u BiH odvajaju 0,56 evra, u Makedoniji TNG staje 0,60, a u Crnoj Gori 0,68! - Kod nas u Srbiji i nema prave konkurencije. Zato bi bilo dobro da se pojavi ozbiljan rival NIS-u i za nas, manje igrače na tržištu, ali i za kupce jer bi onda cene bile svakako niže - kaže Tatić.

 

Akcize bez mere

Akciza na TNG povećana je 1. januara ove godine za pet dinara po kilogramu i isto se očekuje i narednog 1. januara. Benzin i dizel će, za isti period ''dobiti'' akcizu uvećanu za svega 40 para. Državi jednostavno nije u interesu da sve veći procenat vozača vozi na TNG jer je akciza doskoro, bila dosta manja nego za benzine i dizele. Čak ni ''eko-faktor'', koji je ranije bio na strani TNG derivata, sa dolaskom bezolovnih benzina i evrodizela na tržište više nije toliko značajan da bi ''prislio'' nadležne da favorizuju ugradnju TNG uređaja. Po državnom zahvatanju, koje iznosi oko 36 odsto od cene litre TNG Srbija je apsolutni lider u regionu.

 



Share this post


Link to post
Share on other sites

plin na Petrolu 80.90 dinara, ali su mi sipali 42l u bocu od 48l*0.8=38l. :D

Ja reko, kako ovo... on mi kaze, toplo vreme, pa se sve rasirilo ahhhaha car

 

Moj savet, tamo vise nikad ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

plin na Petrolu 80.90 dinara, ali su mi sipali 42l u bocu od 48l*0.8=38l. :D

Ja reko, kako ovo... on mi kaze, toplo vreme, pa se sve rasirilo ahhhaha car

Moj savet, tamo vise nikad ;)

Ne mora da znaci, ja sam jednom isto tako prošao, svašta im rekao ali sam posle video da sam sa tim rezervoarom prešao dosta više kilometara nego obično. Zatim posle nekog vremena majstor plinadzija mi objasnio da na nekim pumpama koje imaju jači pritisak taj neki multiventil ponekad ne odradi posao kako treba pa stane koji litar više. A na Avia pumpi mi se desilo da stane više nego što je fizički kapacitet boce, e to je lopovluk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetima. Nego htedo da vas pitam jos nesto. Kako onda najbolje da izracunam potrosnju automobila. 

Komp kaze da je potrosnja 8.2 ali ja kad izracuna ispada 10.3 (sto mi je malo mnogo), znaci sa punim rezervoarom sam presao 392 km.

Imam GP 1.4 8v, 90% vremena su mi destinacije pola auto put pola grad ?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas je tesko na plinu izmeriti tačnu potrošnju. 2-3 točenja sipaj na istoj pumpi, pa meri od punog do praznog koliko prelaziš pa uzmi sredinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipam ja na petrolu, i kao sto sam rekao, oni mi sipaju 4 litra vise, ali brate ja tako predjem 470km. Prva lampica se gasi oko 90 druga oko 190 treca oko 320 i cetvrta na 470. Pre neki da sipao na lukoilu preko puta fona. Sipali sve u milimetar. Tacno 38l. ... Prva lampica na 50km hahah. Znaci strasno. Znaci ako budem presao 400km sa punim ima da skacem od srece :D... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

niko ne pise vise cene gasa, sad smo zadovoljniji pa nas nema.:-) ja ne pamtim kad sam sa 1000dindze presao 100km po gradu haha. danas sam tocio na europetrol 74.40. verujem da je u ns jos jeftiniji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipam ja na petrolu, i kao sto sam rekao, oni mi sipaju 4 litra vise, ali brate ja tako predjem 470km. Prva lampica se gasi oko 90 druga oko 190 treca oko 320 i cetvrta na 470. Pre neki da sipao na lukoilu preko puta fona. Sipali sve u milimetar. Tacno 38l. ... Prva lampica na 50km hahah. Znaci strasno. Znaci ako budem presao 400km sa punim ima da skacem od srece :D... 

hahahahahahahaha to ti pokazuje komp koliko potrosis benzina on ti nije povezan sa plinskim kompom e sad posto vozis na plin dodaj oko 2 litre i dobices prosek potrosnje na plin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...