Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

@Zvezdo nisam znao da ne može 14''. Bio sam 100% siguran da sam video jednog GP sa 14'' felnama..

 

@paliic obrtni moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, na prvi pogled učinilo mi se da kriva koja pokazuje zavisnost obrntnog momenta od obrtaja je ista na oba dijagrama..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogami i i ja sam se zagledao da pronađem razliku :)

 

Eto i razloga zašto Zvezdo nije bio oduševljen razlikom 90ks u odnosu na 75.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Različite su 190 Nm vs 200 Nm . Mada je bilo i verzija sa 105 ks a opet isti torq 200 Nm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto se vidi na dijagramu na 75ks mnogo brze pada obrtni, na 3000rpm vec ima cca 30nm manje, ta razlika se u obrtajima samo povecava.

To da li se "oseti" koliko bolje 90ks ide jr subjektivno, objektivno je da ubrzava 1.7s brze do 100, sto znaci da je za klasu brzi, pritom ima 10km veci topspeed, takodje radi na otvorenom na znacajno manje obrtaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To apsolutno stoji i jedino što se oseti je da baš ne posustaje preko 3000 okretaja.

S obzirom na razlike u hardveru a i 15 ks više realno je nešto više očekivati. Prava slika bi se stekla kada bi oba modela stala na crtu mada na osnovu iskustva mislim da ovaj sa 90Ks ne bi mnogo odmakao.

Najviše od te priče mi se sviđa 6 brzina koja smanjuje okretaje i znatno smanjuje potrošnju preko 110 kilometara.

Bilo bi zanimljivo pored ova dva staviti i normalno chipan GP sa 75Ks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zar zamena zamajca nije investicija?

Koga to snadje brzo ce zazaliti neki boljitak u odnosu na verziju sa 75Ks.

 

Kad sam kupovao afto, i ja sam tražio tog dizela 1.3 od 75ks baš zbog investicija i našao sam ih nekoliko ali su svi bili ugaženi uveliko, pa sam na kraju kupio Ideu 1.9 multjet, sa ZAMAJCEM :-). Evo garnjam je već četvrtu godinu, celo kvačilo i dalje trči bez problema. Poenta, zamajac nije uopšte bauk ako menjate vozila na 4-5 godina a možda i duže, pod uslovom da kupite ok očuvani primerak. Ne mora biti odlično ili sjajno očuvan jer moj nije bio takav.

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

S obzirom na razlike u hardveru a i 15 ks više realno je nešto više očekivati. Prava slika bi se stekla kada bi oba modela stala na crtu mada na osnovu iskustva mislim da ovaj sa 90Ks ne bi mnogo odmakao.

 

Ne treba prvenstveno gledati kako se ''oseti'', nego gledati u brzinomer. Kao što vidimo gore iz grafikona, taj deo ''ne oseti se'' postoji jer im je obrtni moment uporediv, nije mnogo veći na jačoj verziji.

Ali, 1.7s do 100 u praksi (kada bi stali jedan pored drugog), znači da će Grande Punto 1.3 sa 90 KS biti oko 50 metara ispred onoga sa 75 KS. I, to se neće osetiti...al' će se 50 metara lako videti. :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre svega pozdrav svim forumašima. Pratim već neko vreme ovaj forum i kroz čitanje sam prelomio definitivno da će mi sledeći auto biti Fiat i konkurente sam isključio. Sada prelazimo na sledeću fazu, suzio sam izbor na GP, Punta i na Ideu... Naravno najviše mi se sviđa GP i on mi je prvi favorit ali mali problem predstavlja cena i moj trenutni fond od 3500e (to je maksimum, prvenstveno sam planirao nešto do 3000e a 500 da mi ostane za registraciju, servis i za čast). U tom cenovnom rangu sam našao samo benzince od 8 do 10 godina starosti. Po iskustvima ljudi jasno se zaključuje da je dizel sa 1,3 mdžet motorom najbolja opcija ali "koliko ti je dugo ćebe toliko se i pružiš".

Moje pitanje je sledeće... Da li je bolje uzeti GP benzinca 1,2 - 1,4 ili ipak da jurim nekog punta 2 sa mdžet motorom?

Dosta sam čitao na ovoj temi i svi hvale dizela dok za benzinca uglavnom ide kritika na tromost i slabašan motor. Pre svega meni treba auto za porodicu, ne planiram ga za trke tako da mi ta tromost nije presudna. :) Do sad sam vozio Škodu Favorit 1,3 i bilo šta od pomenutog da uzmem biće pomak na bolje.

Nekoliko automobila sam video na oglasima pa me zanima vaše mišljenje, evo slika i linkova.

 

http://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/6019007/fiat-grande-punto

gpmld.jpg

 

 

http://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/6106119/fiat-grande-punto-12-hitno
gpkg.jpg

 

 

http://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/6237849/fiat-grande-punto
gpar.jpg


http://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/6254338/fiat-grande-punto-klima
gpkg2.jpg


http://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/6257180/fiat-grande-punto
gpvr.jpg

 

Zanima me vaše mišljenje i ako imate neki savet ili bolju ponudu možete mi poslati i na PP, unapred hvala.

Edited by neshaoct
usklađeno pismo foruma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srećko da nisi možda iz Kg-a?

Inače i ja sam se vodio time,deca auto sa 5 vrata.......1,2 jeste kilav ali ništa mu ne fali,1,3m-jet jeste garant živahniji ali sve ima svoje prednosti i mane.Najbolje bi bilo da uzmeš 1,9 m-jet ali opet kad staviš sve na papir -registraciju,održavanje možda je benzinac bolja varijanta. Pazi nemoj da misliš sa je 1,2 toliko mali potrošač meni sa 17'' je za gradsku vožnju trenutna prosečna potrošnja 6,7L,m-jet je ekonomičniji.......

Ima dosta članova sa GP pa će ti izneti svoja mišljenja

Edited by matdjo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam iz Kg, trenutno živim u Aranđelovcu.

Znam da je potrošnja na benzincima veća nego na dizelašima ali to je osetna razlika za oni koji prelaze velike kilometraže. Meni je 90% vožnja na kratke relacije, a pošto živim u manjem gradu auto koristim samo u prilikama kada ne mogu peške da završim ono što želim.

Samo zbog cene sam sveo izbor na benzinca pa sam želeo da mi ovde iskusniji članovi ukažu na neke mane ili vrline tih modela i eventualno daju predlog nekog auta iz oglasa. .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obrati paznju na boju retrivizora. 

Ako je crna (neofarbana) kao i kvake na vratima onda je to verzija sa pocetnim paketom opreme.

Onaj prvi je najopremljeniji ali dobro proveri automatsku klimu jer kvarovi znaju biti jako skupi.

Budzet je ogranicen,mali servis je oko 100e a eventualne popravke bolje ne pominjati prema tome bez obzira na sve trazi auto bez ili sa sto manje ulaganja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ranije uvek kupovao benzince, mesecima sam tražio GP benzinca 1.4, a na kraju sam na nagovor mog majstora kupio dizela 1.3 mjet (žrtvovao sam jedan par vrata). :thumbsup:  Nisam se pokajao ni jedne jedine sekunde!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre par dana bio u Kit Komercu da se raspitam za cenu za mali servis,3l ulja Selenia 20k +filteri(ulja,vazduha i klime) oko 3.500,00 din možda malo više ne sećam se, i majstor još 500,00,eto npr.koliko je mali servis za 1,2

Edited by matdjo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cifra za ruke od 500 din je realna za van Beograda. U BG su cifre "malo" drugačije

Ima u Autobildu članak koji se odnosi na problem koji može da se javi kod autom. klime, a radjen je u saradnji sa servisom Goran. Zlo!! Zbog jednog malog plastičnog zupčanika skida se cela tabla i menja cela skalamerija, jer taj deo nema da se kupi posebno.

Ovaj problem prati i druge proizvodjače automobila, jer ih pravi isti dobavljač. Čini mi se da isto važi za VW, OPEL, FORD, PCG itd.

Edited by paliic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima i na savetima. 

 

@MS PK

cini mi se po oglasima sto sam gledao (polovniautomobili.com)da ima bas malo 1,2 a da mi se uklapaju u budzet i da imaju 5 vrata.

 

Od oglasa koje sam postavio, prvi GP je na 20-30 km od mene pa cu otici da ga pogledam a kao sto @Zvezda rece najbolju opremu ima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre kupnje obavezno pogledaj par komada!

Prilikom ulaska u noviji auto mnogo toga može da zavara!!! Tek kada ih pogledaš nekoliko onda više stekneš sliku koliko je nekiu boljem ili lošijem stanju od drugih koje si gledao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...