Jump to content
FAS Goran
janko

Fiat Marea/Bravo - lampica ABS-a / lampica ručne / zamena senzora ABS-a

Recommended Posts

Zdravo ljudi,
kupio sam Fiat Mareu 1.9 JTD 2002. Jako sam zadovoljan sto se tice potrosnje (6.8) po gradu, rada motora i komfora :sofa:
Jedina stvar koja me nervira u zadnje vreme je ta sto mi se pali zuta lampica na kojoj pise ABS i lampica za rucnu kocnicu. ABS radi jer sam imao jedno malo jace kocenja na koje je odreagovao. Takodje reaguje i kada naidjem na neki sljunak ili mokar put tako da mislim da to nema neke veze sa tim (bar se iskreno nadam). E sad, fora je u tome sto je to pocelo da mi se desava posle pranja automobila na cetkama. I jos da dodam da mi te lampice ne svetle stalno nego uglavnom posle duge voznje. Nekada se uopste i ne pale. Predjem i po 20-30 km a da se ne upale, dok se nekada upale cim startujem motor. Ja se iskreno nadam da su u pitanju samo neke zicice ili zaprljani senzori, ali ako je neko imao slicna iskustva ili mozda zna o cemu se radi da mi pomogne sa nekim savetom. Nisam neki poznavalac automobila a vidim da su ovde svi jako dobro upoznati sa tematikom zato :respect: svima koji mi pomognu na bilo koji nacin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"živci" su u pitanju. Senzori zaprljani, malko majstor da pročačka - i nikad više da ti se ne desi. Naravno postoji i mogućnost (nedajBože) da je crkla centrala ABS-a, mada je to jaaako redak slučaj. Vidi ti ovo prvo. Na sva 4 točka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri nivo ulja za kočnice.

Proveri istrošenost pločica.

U svakom slučaju bi bilo dobro da odeš do nekog servisa da ti pogledaju...Ne treba uvek bežati od servisa, jer nije sve skupo. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Menjao sam plocice napred i majstor mi je rekao da cu morati da menjam i cilindre sledeci put. Ulje za kocnice na normalnom nivou. Da li da idem kod mehanicara ili elektricara?

Hvala u svakom slucaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

He, kakav majmun :wallbash:

Na diskove sam i mislio :whistle: ali kao sto rekoh nisam neki strucnjak za kola.

Hvala u svakom slucaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo nov sam na forumu a inace pratim vase postove duze vreme.Vidim da se ovde mvnogi problemi uspesno resavaju,pa cu vam izneti moj.

Na marei 1.6 povremeno mi se na istrument tabli pali lampica od abs i rucne. Posle nekog vremena se ugasi.Verovatno je negde los kontakt,samo gde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prijatelj mi ima isti takav problem. Kad pošpricanmo kontakt sprejem konektor koji ide na ABS pumpu onda radi par sati dok se sprej ne osuši, nakon toga se opet upali lampica i ABS ne radi. Na dijagnostici je javljao Low voltage, i u parametrima je bilo 0 V. Kad smo posprejali bilo je 12.4V. Ponekad javi grešku ABS lamp i kaže da je negdje problem u napajanju lampice i da se provjeri masa. Lampica ABS malo slabije svijetli nego ostale. Da li je netko imao sličan probel. Što prvo provjeriti? Gdje je masa ABS ECU-a?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od pre neki dan mi se pali lampica rucne kocnice i to uglavnom kad je auto pod malo vecim opterecenjem, kad krenem ili kad menjam brzine na uzbrdici. Sta bi to moglo biti? da li bravo ima posebnu lampicu za istrosenos kocnica ili je to ista ta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Počela sama od sebe da se pali i gasi lampica koja svetli kada se podigne ručna,

Malo svetli malo trepće...gledao sam kod ručne i kablovi izgledaju OK, kada se podigne ručna lampica se upali i kada se spusti ugasi se.

Nivo ulja kočnica je OK.

Šta još može biti, kuda prolaze žice i gde da gledam ??

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledao sam posudu i falilo je 2mm ispod crte dodao sam ulja i oped pomalo trepne,

ispitivao sam plovak i taj ko mrtav, nema signala ni kada je spušten ni podignut.

Koliko sam skontao kada padne plovak treba da su papučice na plovku u kratkom spoju a kada je podignut da nisu a kod mene nikako nisu a trepće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi prijatelji pre par dana mi se upalila lampica rucne kocnice u toku voznje kad sam se vracao sa mora iako je rucna kocnica spustena ali se i postepeno gasila i na kraju i ugasila posle jedno dva sata voznje...Zanima me sta znaci to svetlo ne mogu da nadjem na forumu pa se izvinjavam ako ima vec ta tema otvorena...hvala...

(ne znam da li ima neke veze ali par puta sam na moru palio drugaru auto na kablove pa mozda ima veze sa tim...)

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

To moze biti da nemas dovoljno ulja u cilindru za kocioni sistem ili istrosenost prednjih kocnica ukoliko vozis bravo ili bravu.

Ja sam imao isti problem ,na levom prednjom tocku ima zica koja je prikjucena na celjusti za kocenje ,ta zica se izvukla i dodorival masu i palila lampicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze biti to ,a moze biti da je problem u samom prekidacu,,proveri kabal na plocicama,proveri ulje i sam prekidac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo o dijagnostici,blago receno NEMAM POJMA!Pre neki dan kad krecem ugasi mi se sijalice za rucnu kocnicu i abs (do sada su redovno gorele neprekidno) a startuje se kao neki motorcic i kocnice maltene i nemam, kad stanem motorcic se ugasi,krenem ponovo se upali,i tako nekoliko puta dok se opet ne upale sijalice za abs i rucnu!Sta da pogledam?hvala svima na buducim savetima,

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što ćeš videti sada nakon spajanja tema iz prethodno napisanih postova ovde, prvo proveri nivo ulja za kočnice i istrošenost kočionih pločica.

...a startuje se kao neki motorcic...

Ova tema:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=41805

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako, na Marei se pali lampica rucne i abs-a. Kod elektricara je dijagnostikovano nesto u vezi ventila abs-a. U voznji se cuje i pod nogama oseca kao da radi neki motorcic i pali se abs bez razloga. Da li je neko imao ovakav problem ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

interesuje me koliko je komplikovana zamena prednjeg desnog senzora abs na fiat bravo i koliko je izvodnjiva u kucnoj varijanti.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da tu nema puno pametovanja,samo sirova snaga i mnogo strpljenja posto ce ga biti verovatno tesko  odvrnuti.

Ako ga uspes odvrnuti  otkacis konektor koji bi trebao biti ispod haube kod solje amortizera i izvuces kabal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj je vec izvadjen imam uzorak isti takav sam kupio  i ne bih da teram kod majstora ako ne moram znaci treba samo da se   ubaci .video sam gde je konektor i gde su rupe interesuje me onaj deo dole kod kocnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...