Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
kole

Originalnost Selenia ulja, odraz na kvalitet

Recommended Posts

Verujete li u originalnost Selenia ulja kupljenih u Kit komercu, Ap sportu, Auto Italiji ...... ?

O ovome nikada nisam ni razmišljao (metalna relativno skupa ambalaža, robna marka koja je skoro isključivo vetana za Fiat) ali crv sumnje je ušao i u mene.

Elem, znam neke bliske rođake po motoru Alfaše koji se žale tipa, posle 3000 km štekće, brekće, čuje se varijator, a ulje ko voda, navodno su te probleme rešili zamenom ulja tj. kupovinom odgovarajućeg iste SAE gradacije i API standarda ali za koje su sigurni da je original. Konkretno Texaco.

Ono što sam ja primetio posle zamene ulja je da motor malo tečnije (tiše) radi, a možda bi trebao da radi isto, što bi opet značilo da ulje nije izgubilo na kvalitetu? Nikad nisam čekao 15kkm za zamenu.

Bliži mi se servis. I zbog svega ovoga ulje sam kupio u Delti po ceni od 780 din/l Selenia WR 5/40, ne proveravajući koliko je na drugom mestu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima labaratorija u naftagasu novi sad u rafineriji,mogu da ispitaju bilo koje ulje kakvog je kvaliteta.koliko znam neke sitne pare su u pitanju,pa koga jede crv ,uzorak pod misku pa na probu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam,firma SLODEX je generalni uvoznik za Selenia ulja.Pako da ako je njihova markica na ambalazi,onda bi trebalo da je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam skeptičan u vezi sa Selenijom za dizela, ali nisam se pokajao.

Posle 3500 km nivo ulja u motoru je isti kao prvi dan kad sam sipao to ulje. Znači, nema problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Menjam na 10 hiljada, nikad ni grama nije falilo na zameni.

Uvek kupujem u AP Sportu.

Mislim da će pre da se falširaju ultrajeftina ili ultraskupa ulja, ovo između je neinteresantno i nerentabilno. Ne mora da znači, ali mišljenja sam da će neka ta srednja klasa ulja poslednja biti falširana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takodje sipam Seleniu WR u JTD-a,i odlicno se pokazala.

Mozda je sa benzinskim motoriama druag prica,pa otuda i potrosnja,znam da moj sluzbeni auto,Zastava 10,stara dve i po godine,presla 75 000KM,ima potrosnju oko 200 do 250 ml,na 10 hiljada SELENI-e 20K,i to je tek sipamo tu kolicinu oko 9000 km,posto servis radimo na 15 000 KM.

Mada sam i za Motul cuo samo hvalospeve,nijednu losu stvar o tom ulju nisam cuo od nikoga,samo pohvale od korisnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koliko ja znam,firma SLODEX je generalni uvoznik za Selenia ulja.Pako da ako je njihova markica na ambalazi,onda bi trebalo da je to.

Na limenkama kupljenim u Delti nema nikakve nalepnice, pogađate ko bi mogao biti uvoznik.

Meni Seleniu troši tek posle 5,6 hiljada km, a zimi mi cakću hidropodizači...

Slično se žale i Alfaši.

Menjam na 10 hiljada, nikad ni grama nije falilo na zameni.

ja menjam na 12 hiljada. Ne dosipam jer nema potrebe.

Ali isto tako mislim da potrošnja ulja nije jedino merilo kvaliteta.

Prosto sam hteo da vidim ima li još ko negativna iskustva i ima li mesta proči da je jedini original Deltin original?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U originalnost ne sumnjam (isto kao i ti) prvenstveno zbog te metalne ambalaze i vezanost za FIAT

Ali (kao i sve drugo sto dodje kod nas) mozda je razlika u kvalitetu namjenjenom za nase trziste

Kod nas je Selenia WR oko 11 eura/l sto je pretjerano za polusintetiku, pa je zato i nisam stavljao prosli put

Share this post


Link to post
Share on other sites

Selenia WR je sintetika, ne polusintetika, i rekao bih da košta sasvim u skladu da karakteristikama i reputacijom. U pitanju je "difolt" ulje za Fiat, Alfu i Lanču, prema tome, ne bi smelo da bude loše nipošto.

http://www.cars.robertsaerospace.com/Selenia/WR.pdf

Da li si pogrešio što je nisi sipao - zavisi od toga šta si sipao, je'lte. Ja je neću menjati dokle god vozim JTD motor u automobilu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost Nidzo, Selenia WR nije potpuno sinteticko ulje

Bilo je rasprave o tome i na drugoj temi: Klik

Da je cijena kao kod vas (8 eura) kupio bih je i ja ali ovako nema smisla...Uzeo sam Castrol Magnatec gradacije 5W-40 koje je potpuno sinteticko ulje. Nadam se da nisam pogrijesio, pitanje sam postavio i na forum ali nisam dobio odgovor

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Uzeo sam Castrol Magnatec gradacije 5W-40 koje je potpuno sinteticko ulje. Nadam se da nisam pogrijesio, pitanje sam postavio i na forum ali nisam dobio odgovor

Sipao si ulje odgovarajuće gradacije, tj. 5w-40, tako da nisi ništa pogrešio... :thumbup:

Samo...siguran si da je taj Magnatec 5w-40...jer pronađoh sve neke koji su druge gradacije. Tu su i veća pakovanja... :)

ULJE CAS.1/1 GTD MAGN.10-40

ULJE CAS.4/1 GTD MAGN.10-40

ULJE CAS.5/1 GTD MAGN.10-40

ULJE CAS.1/1 GTX-3-MAGN.15-40

ULJE CAS.4/1 GTX-3-MAGN.15-40

ULJE CAS.1/1 GTX-5 MAGN.10-40

ULJE CAS.4/1 GTX-5 MAGN.10-40

Našao sam ovo Castrolovo 5w40

ULJE CAS.1/1 C3 5-40

A, Google je našao :D :

Castrol Magnatec A3/B4 | 5W-40 | 1 ltr. 7.90 EUR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno sam smeo sa uma da cene ulja kod nas i vas mogu biti toliko različite.

BTW, ja i dalje nigde nisam pročitao da je spomenuto ulje polusintetika, čak i na Selenia sajtu stoji da je sintetičko ulje:

http://www.flitalia.it/en/fl/component/opt...rod/Itemid,254/

Voleo bih ovo da raščistimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je stvar do našeg tržišta. Jednostavno, u Italiji je ovo ulje skuplje što nema nikakve logike, znači ovo kod nas se ili proizvodi kod nas ili je lošijeg kvaliteta, drugo objašnjenje ja nemam...

A i nerviraju me marketinške fore, iz radnja je nestalo polako ono pakovanje od litar, pa sam ja kome treba 3 litre za servis prinuđen da kupim 2 * 2 litre i da mi se litra vuče za dosipanje a čep je žalosno rešen i zna da propusti.

Ako i nađeš od litar zbog dosipanja, otvara se kao limenka soka pa šta ne sipaš možeš da baciš ili prespeš u neku plastičnu flašu što je bzvz...

Motul se pakuje u plastičnu ambalažu sa normalnim čepom, jedino se postavlja pitanje da li sama plastika nije bolja od limenke, mada ko zna kakva je to plastika pogotovo iznutra :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Potpuno sam smeo sa uma da cene ulja kod nas i vas mogu biti toliko različite.

BTW, ja i dalje nigde nisam pročitao da je spomenuto ulje polusintetika, čak i na Selenia sajtu stoji da je sintetičko ulje:

http://www.flitalia.it/en/fl/component/opt...rod/Itemid,254/

Voleo bih ovo da raščistimo.

Da je ulje Selenia WR potpuno sintetsko pisalo bi Fully Synthetic

Kao sto vidis na Selenia sajtu to ne pise vec stoji samo synthetic based oil. Pogledaj za TurboDiesel i vidjet ces da pise isto...

E sad pogledaj za novo ulje iz Selenia-e koje se zove Selenia WR P.E sta pise...

Po meni, polusintetika ne vrijedi 11 eura/l. Da je kao kod vas kupio bih je i ja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chepovi na Selenija ulju,i nestandardne ambalaze(2L i limenka)su takvi bas zato da se ambalaza ne bi mogla koristiti ponovo za sipanje i chepovanje,nekog falsh ulja.

Mnogo je lakse sipati i ponovo zatvarati bilo koju plasticnu ambalazu,i naravno prodavati kao orginal,nego ponovo zatvoriti izguzvanu limenku,takodje su nalepnice i zigovi na plastici mnogo jeftiniji od stampe na limu i pravljenja limenki.

Mera zastite orginalnost plasticne ambalaze je chep,koji naprave tako,da se posle prvog otvaranja,vise ne moze zavrnuti do kraja,to jest kad probate da ga zavrnete do kraja-ono uvek preskoci.

Ove fore znam,jer mi rodjak,radi u jednoj stranoj kompaniji koja se bavi iskljucivo ambalazom.

Sto se tice sintetike i polusintetike,treba se uvek pridrzavati uputstva proizvodjaca,jer nekim motorima vise odgovara polusintetika od kvalitetnije sintetike,odgovara im jer ce imati manju potrosnju polusintetike i bolje ce im biti dihtovanje u cilindrima kao i podmazivanje-jednostavno su projektovani su za polusintetiku-ovo govorim iz iskustva mog kuma koji je sef servisa za Skodine automobile,i potvrdio mi je da ima motora koji bolje podnose i manje trose polusintetiku od ciste sintetike,ma koliko ona bila kvalitetna

Inace u srvisu rade Skode,ali i ostale marke automobila,koji se nalaze u voznima parkovima firmi koje imaju vecinu Skoda,ali imaju i par drugih marki,pa su tako imali slucaj novijeg Forda kom mozete da sipate najkvalitetniji Castrol ili Mobil(ulja koja oni koriste u servisu),ali on bez Motorcrafta ne funcionise kao treba :o ,a takodje su imali na odrzavanjui Tojotu 2003,benzinca,u koju po fabrickoj preporuci ide minerlano ulje :shock: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svim članovima,

interesuju me informacije o selenia ulju, kakava su iskustva, gde kupovati, postoji li nešto po čemu se može razlikovati originalno ulje od falsifikata. Da li falsifikati ovog ulja uopšte postoje. Hvala svima na odgovoru.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar slodes trade prodaje ulje na malo mislio sam da su oni veleprodaja i da se kod njih ne može direktno kupiti ulje.

Prodaje :)

Presao je i Misko pre nego sto ce ugasiti deltu na shell,ali njega ne treba pitati zasto :) xaxaxa

Salim se, delta je shell gurala u fiat, uz pristanak sa strankom, jer je miskova zena imala firmu koja je bila uvoznik shell-a za nasu zemlju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko znam Goran je presao na Shell. Treba ga pitati zasto.

Verovatno bolja marza i eventualno sigurniji distributer, sta bi drugo bilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je Goran jednom prilikom rekao da je naleteo par puta na ambalazama od 2L na neka ostecenja oko cepa sto mu je ukazivalo da je otvarano, pa je zato prestao sa seleniom da radi, ja od tad iskljucivo kupujem limenke od litar.

A za Miska sam cuo da je prestao da radi sa seleniom zato sto mu nisu dozvolili da bude generalni uvoznik i zastupnik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...