Jump to content
FAS Goran
hisd

Kablovi za svećice / oštećenje kablova

Recommended Posts

Ubacio Flash kablove posto su je jedan od  Valeo kablova riknuo posle skoro 20000km. Ja se ponadao da ce taj Valeo da bude ok makar 40000, kad ono.... :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na benzincu jos nisam zamenio kablove a preso 20.000 otkad sam uzeo auto. Lepo i mirno radi i ne planiram da ih menjam do daljnjeg,usput video da na njima pise Fiat Lancia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kupih pre malo vise od mesec dana Beru kablove i dva kabla na svecici ostavise crni trag kao da je tu gorelo. Pogledam kablove unutra, ta dva sto su ostavila trag promenila boju, druga dva kao i prvog dana. Da li postoji neka garancija na te kablove i da li ce mi uvaziti reklamaciju? Sacuvao sam fiskalni racun i kutiju.

Pretpostavljam da to ne bi smelo da se desi posle mesec i po dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potreban mi je savet.Stiglo je vreme da menjam kablove za svecice na mom puntu.Informisao sam se u radnjama sta imaju,i za njega imam dve opcije,prva je Bosch,a druga je Flash.Da li je neko imao iskustva sa pomenutim kablovima,i koja je bolja varijanta?Da napomenem da auto ima TNG uredjaj.Sada su u njemu NGK svecice sa kojima je presao 10-ak hiljada km.

Edited by Duki 91

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch ti je jedan od najkvalitetnijih kablova i pre nego sto krenu rasprave ovo ili ono, probao sam par razlicitih proizvodjaca jer nisam nalazio odgovarajuci tip kablova kakvi idu kod mene, svi ostali su izgoreli sem Bosch-a. Ali sad sam nasao odgovarajuci tip koji je ProSpark i oni isto tako savrseno rade, malo mirnije radi motor ali to je verovatno zasluga odgovarajuceg tipa i boljeg prenosenja varnice. Ovo ujedno kazem jer nesecam se tacno da li sam uzeo za Punto 1.6 kao ti sto imas ili sa Punta GT tj sa 1.4T motorom (posto naravno u katalogu nema Yugo), oni imaju tip kablova kakav treba da ide kod mene a stvar je oko nacina kontakta kod bobine na sta bi trebao da obratis paznju jer gde god sam pitao svi su samo imali drugi tip kablova koji je cesci ali nije odgovarajuci za tu bobinu. Ali kazem, nisam siguran da li sam uzimao od Punta kao sto je tvoj ili od GT, mozda je i isto.

 

Mozda (verovatno) i drugi proizvodjaci imaju odgovarajuci tip, ali ja nisam mogao da nadjem nigde katalog od ostalih proizvodjaca a prodavnici svi furaju fazon samo taj jedan tip kablova postoji.

 

 

Flash je bip, mogu ti navesti brdo primera da ljudima nisu potrajali ili cak jos gore da su odmah probijali... Mada sam cuo da kao ima obicna i premijum verzija i da ta kao premijum verzija funkcionise ok, ali obicna da je bip...

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za odgovor.Meni je bitno samo da su kablovi kvalitetni nebitno koliko kostaju,a znajuci da TNG trazi dobru struju uzeo sam i to u obzir.U Bosch ne sumnjam,imam njegov akumulator i tokom onih hladnih dana palio je odlicno.U jednoj radnji imaju samo te flash kablove,nije mi receno za tu premium verziju,samo sam dobio informaciju da su 1000 din i imam garanciju 2 godine.Bosch su skoro duplo skuplji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam stavio Flash kablove na Coupe-a, nisu bili nesto puno, oko 2000 ali su mi prosli koji su bili stari 5 godina radili bolje, lose su napravljeni zato sto se silikonska izolacija skida i izvlaci, nije iz jednog dela.

Edited by FIAT COUPE 16V

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi prodaju te jer su najeftiniji, retko koja prodavnica ima neke kvalitetne, tako da najbolje otici u neku koja hoce da uradi po porudzbi...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/27/2016 at 2:16 PM, YUgisa said:

Bosch ti je jedan od najkvalitetnijih kablova ...


Flash je bip, mogu ti navesti brdo primera da ljudima nisu potrajali ili cak jos gore da su odmah probijali... 

 
 
Meni su se Bosh kablovi pokazali gori nego da sam mokre pertle stavio :)
Dobio sam ih na poklon od nekoga ko je takođe mislio da postoje original Bosh kablovi za male pare ( cca 15e) iako na Amazonu jasno stoji da su najjeftiniji Bosh kablovi za VW bubu i kostaju 20$ a svi ostali od 35 do 120.
Elem - nisu izdržali ni 4 000km i baš pre neki dan sam stavio druge. 
Uzeo sam FLASH ali PREMIUM verziju ( F-40-P ) , cena <20e ( 2380 din ) , garancija 5 god i odlično izgledaju. Već na prvi pogled, deluju kao dobar potez a i auto se preporodio.  
Postaviću i fotke i dodatne detalje.. 
Edited by Zastavnik10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vec 20000km imam Flash kablove i da kucnem u drvojos rade kako treba. A isto placeni oko 20eur. Prethodni Valeo od 40eur su riknuli na 20000km, tj jedan kabl je probio na pipeti. Sto se tice garancije, nisam je dobio od prodavca, a inace sam ih nabavio u Delmaxu. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, gile smederevo said:

Ja vec 20000km imam Flash kablove i da kucnem u drvojos rade kako treba. A isto placeni oko 20eur. Prethodni Valeo od 40eur su riknuli na 20000km, tj jedan kabl je probio na pipeti. Sto se tice garancije, nisam je dobio od prodavca, a inace sam ih nabavio u Delmaxu. 

 

 

Crveni FLASH kablovi su iz Premium linije ( bar tako kažu ) .

Garanciju sam dobio od proizvođača jer sam od njih i naručio ( poslali poštom, sa sve garancijom, računom, itd) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, jok. Ovi moji su crni. U tom trenutku mi je trebalo brzo resenje jer nisam hteo iz SD do NS da vozim na 3 cilindra. :lol: 

Inace dan pre zamene kablova, posto je motor poceo da trokira, kupio sam nove Bosch svecice jer sam mislio da su one 100% jer su mi Valeo kablovi novi. Ali, cvrc!! 

Nisam pametan-mozda je kabl bas i probio jer je svecica bila stara(original NGK sa nekih 40000km) ? U svakom slucaju, i svecice i kablovi su novi, tj sada imaju oko 20kKm i sve radi normalno. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, gile smederevo said:

A, jok. Ovi moji su crni. U tom trenutku mi je trebalo brzo resenje jer nisam hteo iz SD do NS da vozim na 3 cilindra. :lol: 

Inace dan pre zamene kablova, posto je motor poceo da trokira, kupio sam nove Bosch svecice jer sam mislio da su one 100% jer su mi Valeo kablovi novi. Ali, cvrc!! 

Nisam pametan-mozda je kabl bas i probio jer je svecica bila stara(original NGK sa nekih 40000km) ? U svakom slucaju, i svecice i kablovi su novi, tj sada imaju oko 20kKm i sve radi normalno. 

 

 

 

Meni je iznenada , u jednom danu počeo da trza u vožnji pa i u leru čim se malo ugreje.

Dok je hladan - ok , ali čim se ugreje trza ko blesav. Ipak se odlučio da odem i nešto završim , kad pola sata-sat kasnije , počinje da gubi i snagu!

DO DASKE GAS a auto ide 25-30km/h. Gledam kazaljku goriva kako pada a mi "jurimo 30!" :lol:

Bio je mrak pa parkiram sa strane , dignem haubu a Boš kablovi ( stari 4-5 meseci )  sevaju ko vatromet u Sidneju za Novu godinu.

 

Ok, stvar jasna...pustim ga da se ohladi i odvučem se do kuće dok se nije ugrejao pa počnem da pretražujem net.

Originalni kablovi 50 do 60evra - ćao zdravo.

Šatro Boš itd po 15 evra - hvala, jednom ste me već izdali, ne može i drugi put.

A šta onda ?

 

Cunjam po netu i naletim na podatak da vozila na TNG ( iako je moj benzinac )  traže jaču varnicu, svećice i kablove i da mnogi koriste Flash kablove. Eto hinta za početak...pogledam utiske, kad neki ih hvale ali i pljuju žestoko. Nastavim da čačkam i otkrijem da postoje 2 nivoa kvaliteta ( Special i Premium) i da većina ili ćuti ( dobar znak ) ili hvali Premium liniju. POgledam na sajtu proizvođača kad ono - 5 godina garancije !

 

Logika je bila - čak i da ništa ne valjaju, 5 god garancije je 5 god mira u vezi kablova.

I sve to za 2380 din ( 18e)?  Tri - četiri evra skuplje nego "Boš za kinesko tržište" a 30-40e jeftinije od fabričkog originala ? Davaj !

 

Pozovem, naručim i prijatno se iznenadim. 

Kablovi već na prvu deluju kvalitetno, debljina 8mm ( deblji od uobičajenih 6-7 mm) , gipki ( kvalitetan silikon) , čak i izgledaju lepo, račun tu, garantni list tu - pa čak i onaj mali "češljić" ( distancer ) o kojem sam  lupao glavu gde da ga nabavim.

 

To je vrlo korisna stvar jer omogućava da se kablovi razdvoje pa će pri proboju izolacije varnici biti teže da preskoči na drugi kabl.

Osim toga, kablovi su bili malo duži ( recimo 10% ) od Boša što omogućava da se kablovi udalje od vrelih delova motora jer toplota vremenom oštećuje izolaciju. Stavio kablove, očistio svećice i autić k'o nov, orede ko mače.

 

 

@Gile , u vezi svećica

Ako je svećica stara, zaprljana, istrošena ( povećan zazor)  normalno je da raste otpor pa je potrebna i jača struja da varnica preskoči sa središnje na onu bočnu elektrodu. Ta jača struja opterećuje kabl pa ako je neki šlj kvalitet, brzo će i propasti baš kao nesrećni "Boš" ( ni 4000 km). Moje su svećice bile stare i oksidirale pa su sigurno i ubrzale smrt Boš kablova.

Zato sam ih sad očistio temeljno ( nove su 4 X 750 din , što mi uz kablove bilo previše za ovu turu ) , smanjio zazor na 0,8 ( pri vađenju izmereno 0,85) i upario sa jačim kablom ( Flash Premium) koji se inače i koristi za TNG gde je zazor povećan a struja jača ( baš kao kod dotrajalih svećica ) i dobro podnosi to opterećenje.

 

Ukratko - na dobre svećice verovatno mogu kablovi kakvi hoćeš.

Na TNG zazor ili na dotrajale svećice - samo izdržljiv kabl. To je moj zaključak 

 

U prilogu su fotke kablova i svećica ( prva očišćena, ostale 3 u "izvornom" stanju):

 

FLASH PREMIUM silikonski kablovi za svecice  .jpg

FLASH PREMIUM svecice  kablovi .jpg

20160405_163536.jpg

Edited by Zastavnik10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja govorim o Bosch ne o Bosh :lol: Ne znam, ja sam izmao Bosch na komad, bili su nesto tipa 400-600din po komadu pa sam uzeo 4 za set u odgovarajucim dimenzijama i jedini kablovi koji mi nisu izgorili i probili ako neracunam ove poslednje koji su odgovarajuci tip za tip paljenja koji imam na autu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, YUgisa said:

Ja govorim o Bosch ne o Bosh :lol: Ne znam, ja sam izmao Bosch na komad, bili su nesto tipa 400-600din po komadu pa sam uzeo 4 za set u odgovarajucim dimenzijama i jedini kablovi koji mi nisu izgorili i probili ako neracunam ove poslednje koji su odgovarajuci tip za tip paljenja koji imam na autu.

 

 

Pa i ovi su bili Bosch ( nego ja naginjem pisanju po Vuku ) , sa sve kutijom, računom iz poznate prodavnice...

Nego je fora što je Z10 pomalo specifična u nekim stvarima i razlikuje se od Punta.

 

Npr, neke dihtunge ne deli sa Puntom nego Paliom i drugima.

Za Punta dihtung poklopca 3-4e , za Z10 dihtung iste namene od istog proizvođača - 15e !

Za Punta svećice NGK original 2,5-3e  komad, za Z10 isto NGK - 6 do 7 evra ! 

 

 

Poenta priče - Z10 verovatno koristi zahtevnije svećice koje više naprežu izolaciju kabla pa joj treba kvalitetniji kabl ( kao TNG mašinama), dok se kod Punta i drugih i slabiji kabl provuče neopaženo jer nije opterećen do krajnjih granica....a pogotovo ako svećice nisu bile stare i oksidirale kao kod nekih :ph34r:

Edited by Zastavnik10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim samo da si dobio kopiju ;) A racun poznate prodavnice nije nikakva garancija, imam iskustva da dobijem kopije od zvanicnog uvoznika i servisera tako da nista kod nas nije sigurno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
48 minutes ago, YUgisa said:

Mislim samo da si dobio kopiju ;) A racun poznate prodavnice nije nikakva garancija, imam iskustva da dobijem kopije od zvanicnog uvoznika i servisera tako da nista kod nas nije sigurno ;)

 

Dobro druže, ja kažem da  je nemoguće kod 4. uvoznika i preprodavca kupiti robu jeftinije nego što je proizvođač prodaje u onlajn prodavnici - odnosno, svaki "Bosch" od 15e je zapravo  original "六书 六書 书 " .

 

 

Ako to ipak može, hajde da mi sa foruma kupujemo Boš kablove po Srbiji po MP ceni od 15e i prodajemo na Amazonu za 30-120e :D

Malo re-eksport i sledeće godine u ovo vreme da budemo milioneri ;)

Edited by Zastavnik10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre neki dan, kada komp prebaci na tng, osetio sam da auto stucne...neravnomeran rad, kazaljka obrtaja ostaje gde treba.Posle dva takva jutra, zovem majstora za tng i njegov radnik mi kaze da mi je verovatno poludeo senzor temperature, pa da mi prebacuje ranije kada je jos uvek hladan motor...I ako je napolju + beskonacno...

Ok...

Ali dodje ovaj hladan i kisovit vikend i ja vidim da se isto desava.Skinem kuciste filtera za vazduh,a kablovi probili...

Kablovi BERU ZEF 787, kupljeni i montirani od strane majstora 07.10.2015.Presli manje od 7000Km.(Kupljeni u Hemtexu za 1860)...

Znaci KRS TEZAK !!! Eto, ako sam se ja, da ne koristim tezu rec, zekio, nemojte i vi...Najgore sto nisam uzeo racun, jer radim preko puta njihovog magacina, inace bi ih smarao samo tako...

Zato, ako moze Zastavnik10 da da info kako su se pokazali ovi njegovi premium, pa da znam sta mi je ciniti...Bas nemam srece sa kablovima za svecice ili su ove zamenske veliko sr..e!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 17.7.2016. at 10:47 PM, pedjabj said:

Kablovi BERU ZEF 787, kupljeni i montirani od strane majstora 07.10.2015.Presli manje od 7000Km.(Kupljeni u Hemtexu za 1860)...

Znaci KRS TEZAK !!! Eto, ako sam se ja, da ne koristim tezu rec, zekio, nemojte i vi...Najgore sto nisam uzeo racun, jer radim preko puta njihovog magacina, inace bi ih smarao samo tako...

 

Odmah da se ogradim da su zaposleni u Hemtexu na profi nivou.Nazvao sam ih, objasnio sta je po sredi, dali mi da moj majstor popuni reklamacioni list i vracen mi je novac.Nikakvog natezanja, cimanja, propitivanja, provera...Od prvog Dobar dan, do zadnjeg, Do vidjenja i hvala...

 

Inace sam kupio (bez Zastavnikovog10 odgovora) Flash Premium, kostaju 2500 i imaju 5 godina garancije.Ja sam ih samo dobio bez ceslja...:-)

Valjda ce oni potrajati...

Edited by pedjabj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam u prodavnici Beo-car.Ali sam i njih zamenio na insistiranje automehanicara.Uzeo sam Facet u Kitu.Jesu skuplji od ovih,ali posle njihove ugradnje,nijedan majstor kome sam se obratio nije vrsio proveru istih.Imaju dobra iskustva sa Facetom.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pedjabj

 

sad sam totalno zbunjen taman sam mislio da sam pronasao dobre kablove :)

 

Sto ti je majstor rekao da menjas za ove druge?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da nisu ok...pomenuo svoje iskustvo...ali bio uporan da uzmem Facet.Ja da uzmem, ne on.Tako da nije muvator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...