Jump to content
FAS Goran
etibor

Nove sijalice, iskustva - saveti

Recommended Posts

Čitam ovde kako su neki xenoni u kiši i mraku loši.

Meni je to najkritičnija situacija za vožnju.

Po mraku baš slabo vidim.

Koje je onda rešenje za ultimativnu vidljivost?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svojevremeno, krajem 80-ih i početkom 90-ih, kad sam bar 2x mesečno palio za Germany, imao sam fenomenalne naočare za vožnju. Gornja 1/3 stakla je spolja bila sjajna, a iznutra je bila zatamnjena i služila je da kad te neko zaslepi, samo malo spustiš pogled. Donje 2/3 stakla su bile žute i kroz taj deo je vidljivost bila fantastična (naročito noću) po mokrom, kiši i magli! Radile su posao samo tako, kad bi našao nešto slično, ni sekunde se ne bih dvoumio!

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da imam negde takve naočare.

Deda doneo negde iz sveta. Žuta ona ćilibar stakla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima sad reklamiraju onaj zuti vizir, kao mnogo je dobar nocu, bolja vidljivost a i me zaslepljuju te tudji farovi. Kad bi znao da je dobar uzeo bih ga odma. 2500din je valjda

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ako su to neke slične, a jeste ta boja, nađi ih, probaj, pa ćeš videti k*a soko. Izgleda glupo, al deluje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš ću da potražim po garaži. Ako nisu otišle u kaseti sa Simcom pre par godina kada je ćale prodao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čitam ovde kako su neki xenoni u kiši i mraku loši.

Meni je to najkritičnija situacija za vožnju.

Po mraku baš slabo vidim.

Koje je onda rešenje za ultimativnu vidljivost?

Jesu lošiji xenoni sa preko 6000 kelvina, govorim o vlažnom kolovozu noću. 4300k najbolji i najefikasniji kako po mokrom tako i po suvom.  5000k isto mogu da prođu dok sve preko toga po vlažnom kolovozu baš i nema nekog efekta i sve više vuče ka plavoj tj. ljubičastoj boji.

 

Više o tome imaš u temi o xenonima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima sad reklamiraju onaj zuti vizir, kao mnogo je dobar nocu, bolja vidljivost a i me zaslepljuju te tudji farovi. Kad bi znao da je dobar uzeo bih ga odma. 2500din je valjda

Meni smesno deluje :D , uzeo kolega sa posla, kaci se valjda na suncobran. Pokazao mi samo kad mu je stigla posiljka u firmu, ima zutu plastiku, sa njom se kao bolje vidi nocu i jos jedan "vizir" koji se moze spustiti radi manjeg zaslepljivanja od sunca. Toliko me je zanimalo, da ga nisam ni pitao radi li sta posao...

 

Čitam ovde kako su neki xenoni u kiši i mraku loši.

Meni je to najkritičnija situacija za vožnju.

Po mraku baš slabo vidim.

Koje je onda rešenje za ultimativnu vidljivost?

Jesu lošiji xenoni sa preko 6000 kelvina, govorim o vlažnom kolovozu noću.

Losiji su u kom god kontekstu da pricas, ako se gleda cisto funkcionalnost... Dodatno mi se ni vizuelno ne svidjaju te decije plave varijante, ali dobro, to je vec stvar ukusa.

4300K je keva za sve ostale, cak i kada je suvo se bolje vidi a i ta boja najmanje zamara oko u duzoj voznji (boja priblizna suncevom svetlu).

Joshi, imas ovde odgovarajucu temu, pa mozes da bistris: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/43708-xenoni-projektori-iskustva/

Licno ih vozim od 2009. kada su bili retkost kod nas i eseje sam pisao u toj temi :)  na temu izbora xenona, boja, itd... Takodje, tu je i masa utisaka i iskustava ostalih cenjenih kolega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mićo koga da pitam ? Sebe ili imenjaka.

Budalaština žestoka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle godinu i 9-10 meseci mi crkne Osram Cool Blue. Ceo grad obidjem i nigde je nema,samo imaju Osram Original.Za neki dan idem do Cacka i moracu opet u Metro,tamo sam uzeo i prosle.I dosta je veca razlika u jacini svetlosti izmedju cool Blue i Original.Original sija zuto i krace dok ova duze i belje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda makar juri Cool blue intense!

Ja kupio Silverstar, u januaru, na mol pumpi bila akcija, par za 1000 din, za sada rade...

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

ne znam kako sijaju te intense. Ja sad imam u kratkim i jednu u dugim,posto nisam nasao u gradu istu ja premestim sa dugog da mi se kratka ne razlikuju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi da sijaju bolje od obicnih Cool Blue, potrazi malo na netu, cini mi se da je to sijalica koju reklamiraju da stvarno ima boju ksenona, belu i ono standardno xx% vise svetla na asfaltu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok hvala, bas cu da potrazim tu sijalicu. Taman ce da valja za kratko svetlo dok ne vidim da li da stavljam ksenone ili one nove led sijalice sto hvale da su odlicne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od ovoga sto sam ja video, jos ni jedna LED sijalica nije blizu kvalitetnom xenon setu.

Skoro je bas yuhica na svojoj temi postavljao poredjenje xenon vs LED.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam na one nove led sijalice sto Yuhica prodaje.Preko aliexpresa su oko 30$

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na te i ja mislim. Jos uvek kaskaju za xenon tehnologijom sto se tice intenziteta svetla.

Mada pretpostavljam da je samo pitanje vremena kada ce LED tehnologija potisnuti ostale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...