Jump to content
FAS Goran
raligno

Reparacija boje i poliranje

Recommended Posts

Ljudi, obratite paznju, nemojte mesati polir paste i voskove.

Ako je wax, nije polir pasta nego je vosak, sam naziv kaze.

Ako polirate, prvo ispolirajte auto pastom/mlekom za poliranje, pa nakon toga ga voskirate, ne bi li zastitili ispoliranu povrsinu.

Ja bih vam savetovao da posle poliranja ide obavezno voskiranje.

Uzeo sam pre par dana od Turtle Wax-a 2 proizvoda. Jedan je polir pasta, za korekciju farbe (color back) a drugi proizvod je za spoljasne plasticne povrsine, ne mogu da se setim kako se zove. Probao sam ih pre 2 dana, cisto da vidim kako ide. Nisam koristio masinu, odradio sam rucno, onako skroz amaterski cisto da mogu da uporedim kako izgleda i kako ce da se ponasa ako padne kisa (a pala je)... :thumbsup:

Evo, slike govore vise od reci:

23utqgp.jpg

kw512.jpg

zn7nk3.jpg

dpej9t.jpg

Malo su losiji uslovi slikanja bili, a i sa moba su slike jbg.

Mogu da zamislim kako ce da sine auto kad ga odradim komplet, onako kako treba :w00t:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bice odlicno, na crvenoj se definitivno najbolje vidi razlika posle poliranja. Vidi se dosta dobro i na beloj boji, ali crvena.... I ove plastike dobro sad izgledaju, aj vidi tacan naziv ili bar kako izgleda pakovanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mislim da ce super da izgleda kada se odradi auto...pogotovo sa masinom.

Samo da nadjem neku ok, nego me kolje to sto moram da izdvojim bar 50-ak evra za neku normalniju polir masinu.

Ima preko da se uzme dobra, recicu amaterska, ali mnogi profi rade sa njom. Oscilirajuca je, ako se pritisne jako, ona usporava, tako da je fakticki nemoguce "spaliti" farbu, stoga je skroz dobra za pocetnike. U pitanju je Porter Cable 7242. Ima je online, ali ja je nasao samo za $138, sto mi je malo mnogo za sada, pogotovo ako dodam na to troskove transporta/carine.

Meguiar's ima slicnu takvu, verujem da je dobra, ali mislim da je mnogo skuplja.

Ovaj drugi proizvod je "Black in a Flash", i izgleda ovako:

zl41on.jpg

Danas sam proveravao retrovizor, razlika je i dalje ista. Ta krema/vosak nije popustila posle ovih kisa uopste. Ostao je jos jedan test, a to je pranje kola, za par dana, pa da vidim da li ce da se zadrzi i dalje.

Posle pranja, planiram da premazem sve plastike (branike, rucke, retrovizore, lajsne...). Potrudicu se da odradim "pre i posle" slike, i stavim sve to ovde!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polirao sam danas jednog Pola.

Evo i par slika da vidite efekat. Auto je bio pun nekih belih tragova (najvise je bilo na haubi i zadnjem levom krilu to sam i slikao)

Zadnje krilo

Pre:

dsc00099h.th.jpg

Posle:

dsc00116ic.th.jpg

Hauba

Pre:

dsc00104ow.th.jpg

dsc00102h.th.jpg

Posle:

dsc00117a.th.jpg

dsc00118tr.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo kod poliranja automobila, juce sam prvi put probao da poliram farove i nije mi lose ispalo

dsc00095oe.th.jpg

dsc00191wg.th.jpg

dsc00096cf.th.jpg

dsc00192nb.th.jpg

dsc00097ao.th.jpg

dsc00193nf.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ne zaboravi da si poliranjem skinuo sloj zastitnog laka, pa ce farovi brze da ti matiraju nego ranije. Imas dve mogucnosti - da nadjes negde taj lak ili da cesce poliras farove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam za ovo drugo rešenje (i meni su polirani farovi...), ali sada kako cakle, svaki put ih predjem kad operem auto polirkremom za staklo - ma ko lutkice su... Naravno, pravo rešenje je nanošenje original filma: kako se to radi, verovatno je "sveta tajna" obzirom da je kod mene to bila folija koja se i šmirglome jedva skinula (tamo gde je ostala)... Sad su ujednačeni farovi, sijaju kao slavski poslužavnik!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je pravo mesto ali ajde da pitam da li je moguce da sredstvo za pranje auta osteti lak ili farbu ??

Naime pre nekoliko dana sam oprao auto u perionici i nisu ga prali standardno sa sundjerima i shamponom vec sa nekom tecnoscu poprskali i samo sprali. Jeste da je auto bio cist za tren oko (mada nije bas bio i najbolje opran) ali nakon par sati primetin neke fleke na zadnjim vratima. U senci se ne vide fleke ali na direktnom suncu da .

Ne znam kakva su vasa iskustva sa takvim pranjem auta. Drugar mi kaze ma samo ga ti operi i nestace.

Ps auto mi je voskiran tj ja ga licno voskiram na svaka 3-4 meseca pa rekoh mozda se nesto ne podnose vosak (sonax) i to sredstvo sa kojim su mi poprskali auto .

Hm ne znam sta mi je ciniti. Sta vi kazete ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam imao problema sa pranjem izmeta od ptica - a neke kao da jedu burek sa lepkom. Onda čujem da FERI za sudove to pere i dobijem takve fleke čak i po staklu. Neka sredstva za pranje su jaka, peru dobro, ali su agresivna za naša vozila i treba se čuvati. Od sada ću opet uzimati oporobane auto-šampone pa makar više trljao. Ok, auto treba povremeno polirati ali i to je agresivno(i abrazivno). Ja sam davno otkrio SILIKONSKO MLEKO (ima na buvljaku svega 220din) i njime posle pranja premažem auto pa izglancam. Pazite to nije poliš. Ta emulzija pravi fini silikonski film preko boje, stakla ili plasike i dugo štiti , čak izdrži nekoliko kasnijih pranja. Jednom sam probao time ceo auto: limariju, stakla, farove, plastike, gumene lajsne, enterijer - sve - i fantastično. Blista kao nov a nište ne prima na sebe - ni kišu ni prašinu, a lepo miriše na neki kokos. Moji farovi su plastični i već su počeli da blago matiraju, onda sam jedan promenio i videla se razlika, a sada oba blistaju. Preporučujem svima jer je korisno, lepo, jeftino a bezbedno.

Voleo bih da čujem čime osatli peru kola naročito fleke od ptica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na krovu su mi se pojavile 3 fleke velicine kao dno flase preko dana se ne vide samo uvece na tom mestu kao da je lak nesto TAMNIJI za nijansu,nabavio sam Turtle wax metallic pastu i sad citam upustvo preporuka proizvodjaca je da se pre tog istrlja sa nekim "color restorer" zna li neko nesto o tome i da li samo da probam sa pastom bez ovog proizvoda

da li ce u opste pomoci poliranje i st ali to moze da bude?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta mislite da li ima smisla pokusavati sa kremom "Black in a Flash" ili da jurim nekog majstora da mi ofarba kvake ??

PqQ4CAi.jpg

Tsj0_R9.jpg

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jok, moze to kremom dobro da se sredi... Moj stric je, ne znam bas da li tom kremom, nekim slicnim preparatom sredio branike na dzeti. Bili su mat crni, ali vremenom izbledeli, bas kao tvoje brave... I poprilicno dobro ih je odradio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel mozes tacno opisati postupak poliranja,kao i sta je sve potrebno od alata i materijala :thumbsup:

Hteo bih sam da to odradim,pa da znam sta da spremim :ice:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvanredan primer....ili ti koliko jedan filmić može da ispriča sve što treba.

Od materijala je potrebno (moje iskustvo):

1. vaser šmirgla 1000 (prva ruka) pola sata + oko 2lit vode

2. vaser šmirgla 2000 (druga ruka) pola sata + oko 2 lit. vode

3. 3M Skoč polir pasta gruba (grubi glanc...oko 5 min.)

4. 3M Skoč polir pasta - mleko, fina (fini glanc....oko 5 min)

Polirka može da bude ova kao što je na "filmiću", a može i ručni borer (bez vibracija molim) sa sundjer šajbnom (za faze 3 + 4). Dobro paziti da ne uhvatite ekscentar.. (ode stvar dovraga). Ne pritiskujte isuviše, rotacija sama uradi sve. Hladite staklo, ne dozvolite da se pregreje....(prekidajte na 30 sec). 30 sec rad, 30 pauza i tako 5 puta.(za manje zaprljane farove). Za ostalo: ponavljati dok se ne dobije kristalni sjaj.

Unutrašnjost farova je moguće očistiti, uz predhodno skidanje komplet fara, od gareži, komaraca, leptira, muva i ostalih životinja...skidanjem sijalice, i zavlačenjem debele žice (ili igle za štrikanje) dobro omotane vatom i pričvšćene izolirbandom ( da se ne desi lovljenje vate po faru). Ovako pripremljenu napravu uvući u far i dobro ga očistiti..da blješti!!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj je isti princip kao na onom snimku. Bas sam malopre polirao farove na jedno Passatu B5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se igrao malo u selu pre 3 nedelje, sa krovom na svom automobilu.

Radio sam rucno, vise probe radi kako i sta ide. Znam dosta u teoriji, pa sam resio da se oprobam u praksi :)

Planiram da uzmem uskoro polir masinu i da se od preko snabdem sa dosta preparata i polirki/alata pa da odradim nekoliko automobila, posto imam vec par kandidata iz kruga prijatelja :D

Slike iz sela kazu sledece:

95frJ.jpg 95kr0.jpg

95mW9.jpg 95pqi.jpg 95rVr.jpg

Slikano je pre voskiranja. Inace, ispalo je mnogo bolje nego sto izgleda na slikama. Kao da sam prefarbao krov!

A tek ce da ispadne kad ga dohvatim sa masinom :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, danas smo se ortak i ja igrali malo sa polirkama.

Dobili smo na poliranje Mecku, 190D '86 godiste.

Rucno smo je radili, iz zezancije, da vidimo sta mozemo da uradimo sa ovim pastama sto su mi ostale.

Auto je, po recima vlasnika, stajao 10god. na suncu:

th_08779_IMG_1821_122_353lo.jpg th_08829_IMG_1822_122_803lo.jpg th_08876_IMG_1823_122_230lo.jpg

Zao mi je sto nisam slikao suvozaceva vrata. Bila su 3 puta gora od haube, pa sad zamislite kako su izgledala. Njih smo se otelili dok smo uradili, ali smo uspeli da izvucemo boju i izjednacimo sa ostatkom kola!

Posle poliranja smo oprali ponovo auto i voskirali dobrim slojem Turtle Wax High Gloss voska:

th_09426_IMG_1824_122_141lo.jpg th_09071_IMG_1826_122_49lo.jpg th_09123_IMG_1827_122_30lo.jpg th_09171_IMG_1828_122_206lo.jpg

th_09222_IMG_1830_122_558lo.jpg th_09273_IMG_1831_122_381lo.jpg th_09319_IMG_1832_122_156lo.jpg

th_09368_IMG_1834_122_455lo.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

:unworthy: :unworthy: :unworthy:

Gde si uzimao ovaj vosak? Ja pokušavam da nađem neki vosak već neko vreme, ali niko da mi ponudi neko normalno pakovanje koje je manje od 1kg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vosak sam uzeo ili u Tempu ili u Cort-u, ne secam se vise.

Zao mi je sto kod nas na trzistu nema vise da se nadju Meguiar's proizvodi, koji su svakako bolji od Turtle Wax-a.

Za poliranje mecke sam koristio Turtle Wax polir pastu i Nigrin polir pastu, a vosak taj sa slike.

Idem u petak za Nemacku na 15-ak dana, pa cu tamo da se nakupujem kvalitetnih proizvoda (Meguiar's, Audo Glym, Dodo Juice...), i kad se vratim treba da uzmem polir masinu, pa se nadam da ce biti ozbiljnijih radova, a i rezultata ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bki, mozda ti pomogne: "uvoznik Meguiars kozmetike, covek je iz Sremske Kamenice, pa najbolje sa njim da vidis: +38163 586 408 +38164 614 35 45".

:thumbup:

Za radove sve pohvale, preporodila se Mecka! :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...