Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

nije tako. Postoji nekoliko vrsti abs uredjaja, i svaka radi na svoj nacin. Od prve verzije jednokanalnih abs uredjaja, do danasnjih cetvorokanalnih, za svaki tocak zasebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da znam da postoji vise razlicitih vrsta ABS-ova, radio sam 10 godina kao avio-mehanicar, a ABS je kod aviona obavezan ;)

Mislio sam da nema nekih polovicnih ("nije pravi") ABS-ova :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad smo vec kod ABSa, sinoc mi se desila chudna stvar, auto je odlucio da udje u race mod :laughing: tj da iskljuci ABS i TCS, posle par rucniranja po snegu upalio je lampice, probam vidim da stvarno ne radi ni Traction control ni ABS, ugasim upalim ali i dalje ne radi, po principu klin se klinom izbija posle sledeceg rucniranja ukljucio je oba sistema, e sad, sta se tu desilo? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sa istih senzora na točku podatke dobijaju i ABS i TCS ( ili kod Stila ASR ). Bacao si auto po snegu, pa je možda sneg došao tamo gde ne treba, senzori pobrljavili..i komp. prijavio grešku.

Onda si opet to uradio...došlo novo truckanje, cimanje...pa je sneg verovatno spao...senzori proradili...a, komp. više nije kukao da nešto ne valja. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost moram da vas demantujem sto se tice ABSa.Znaci punto mk2 1.9jtd,2000.god.HLX oprema.Uvezao sam ga iz nemacke od prvog vlasnika mog rodjenog brata u perfektnom stanju,nista cackano po i oko motora sem redovnog odrzavanja.Nema lampicu na komandnoj tabli za ABS,u motornom prostoru nema jedinice ABSa,na servu stoji kocioni cilindar klasicnog oblika a iz njega na gore posuda za at ulje(isto ko na jugicu)Na ostrom kocenju skripi,nije bio van.Slikao sam danas pa cu postaviti slike ako bude trebalo.Jos jednom nista nije budzeno niti je auto kupljen od nepoznate osobe,i nije u KLOT varijanti HLX je.Znaci nemaju svi puntici kao sto rekoh na pocetku posta abs,ispravite me ako gresim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost moram da vas demantujem sto se tice ABSa.Znaci punto mk2 1.9jtd,2000.god.HLX oprema...

Ništa ti ne demantuješ. :whistle:

Mi smo ti pričali kako da saznaš da li automobil ima ABS ( lampica, gledanje pod haubu i obeleževali ti šta da tražiš ). Isto tako smo ti rekli da diskovi na svim točkovima nisu uslov za ABS.

A, niko nije tvrdio da svaki Punto ima ABS. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

o.k.nismo se razumeli,shvatio sam da svaki punto ima abs(na forumu)a sto se tice diskova na svim tockovima je moj lapsus :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

to sto je pri rucnjanju kako rece prijavio gresku je zato sto su prednji senzori nastavili da beleze kretanje dok su zadnji prestali zbog povlacenja rucne a papucica kocnice nije pritisnuta i auto je to prijavio kao kvar sistema jer nisu mislili da ce neko da se i tako igra sa kolima.nakon gasenja i paljenja kola bilo je dovoljno da vozis brze od oko 20kmh i ako je sve u redu pogasice se lampice same

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ista sitacija kod mene na puntu, oznaka elx, ima klimu ,podizače, štelovanje volana i sedišta, i nema abs. :realmad:

Dok neki drugi koje sam gledao nemaju ništa od oprema a imaju abs.

Osećam da su u fabrici stavljali šta im dođe pod ruku. Ofrlje :rant: .

Idioti su štedeli tamo gde ne treba. Imaš motor koji jako dobro ide a memaš isto tako dobre kočnice, odnosno kontrolu dok kočiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod Punta su u to vreme postojali paketi tj opreme ali si kao i danas mogao da kažeš da želiš samo ABS i njega bi i dobio... :)

Ja sam se začudio koliko puntića i u višim opremama nema ABS a ima sve ostalo od opreme... Moj je imao sva sreća ali je to zavisilo samo od onog koji je taj auto inicijalno i kupio novog tj šta je birao od dodatne opreme... Jedino mislim da HLX ima u svakom ABS ali se možda i varam... :)

E sad moj model je ELX Dynamic sada možda je postojala i Active varijanta u okviru ovog paketa mada koliko je to izmešano od kola do kola ko će ga na kraju znati... :)

Isto tako moj ima 6 AirBag-ova, a većina u ELX paketu ih mema u tom broju tako da se ne treba čuditi oko opreme već je poenta sam ono što je prvi vlasnik uzeo kao dodatnu opremu. Ista priča je i sa fabričkim CD Blaupunkt koji imam sa 6 zvučnika...

I nov auto se ne kupuje ofrlje... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec smo ranije utvrdili da kod Fiata nema pravila kada je dodatna oprema u pitanju. Ponajvise zavisi i od trzista za koje je namenjen, odnosno zahteva istog.

Neko mi je rekao da svi van-ovi imaju ABS bez obzira sto vecinu dodatne opreme nemaju, zbog nekog zakona za "teretna" vozila. Nisam siguran dal' je to zaista tacno, samo prenosim sta sam cuo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U bivšoj firmi 3kom, 2004 1.3mjtd, uvezeni iz Italije teretni, prepravljeni putničke kod nas, nijedan nema abs, imaju klimu, podizače i samo po jedan air-bag. Pravilo je da pravila nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino mislim da HLX ima u svakom ABS ali se možda i varam

Nema sigurno u svakom pogledaj moje postove iznad pa ces da vidis zavrzlamu :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj ima abs al ima samo jedan airbag tj ima u sedistima al nema ispred suvozaca sto me iritira ! ima podizace podesavanje visine seidista volana cak i neki dzavo sediste u ledja podesava... nema pravila kod italijana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abs je izmisljen SAMO za FRKU. Pod frku podrazumevam naglo kocenje, jer svako iskusan vozac zna da je postepeno kocenje mnogo efikasnije od nabadabanja, takodje nek neko aktivira ABS kocenjem gde se ne nabada kocnica. Vrlo tesko. \

ESP je jedna od najboljih stvari koja je izmisljena. Mnogo volim da se zezam i driftujem i pokusao sam da testiram ESP u sred drifta. Iskljucio sam ga, zaleteo se, povukao rucnu i naravno isao bochno. Zatim sam upalio ESP koji je momentalno odreagovao i stabilizovao kola tako sto je odtrtao(trrrrt trrrt ttrrrrtrtrr) svoje i nastavio lagano. Inace nisam pajser, bilo je ozbiljno(i brzina i ugao) i nije mi bilo sve jedno kad je odradio svoje jer je to licilo na udarce u sneg, kad koriguje putanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da nemam ESP posto mi se ne pali lampica.Mislim da se lampica od ESP na Stilu nalazi ispod lampice ABS bar kod mene...Ne mogu da verujem da dynamic oprema nema ESP.Onda jedino kod stila ima Abrth ESP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaju.ne mora da je abart,treba da ima dugme za esp pored dugmeta za city ako ga ima u opremi(esp)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas imam Abarth-a selespeed-a u radionici. Ima samo ASR i Auto(za menjac) dugmence pored City-ja. Pritiskom na ASR se i ESP deaktivira.

Edited by Martini

Share this post


Link to post
Share on other sites

poredjaj 5 stila sa istim paketom opreme ni jedan nece bukvalno biti isti svaki ce nesto imati dok drugi nece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam ESP se ne moze deaktivirati... Samo ASR, a ESP se automatski pali i uvek je aktivan, tj uvek je upaljen, a aktivira se samo po potrebi (i tada treperi lampica)! Inace Dinamic bi trebalo da ima ESP, naravno ne mora da znaci, ali ima i dosta ljudi koji grese sa paketima opreme, jer zapravo ne znaju sta je sve dinamic, a opet prodaci vole da kazu je dinamik i da je to najaci paket opreme ne bi li neiskusni naseli! Moj auto je sa active opremom, tako se i vodi na orginalnom racunu prvog kupca u italiji, ali mnogi misle da je dinamic, zbog lajsni u boji, senzora, esp-a i jos par stvarcica, naravno oni su samo u startu dokupljeni, i inace ne ulaze u active paket...

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebalo bi da se sa deaktivacijom asr deaktivira i esp,kazem trebalo bi nisam bas 100% siguran

Share this post


Link to post
Share on other sites

jok :) Pise u uputstvu da se ne gasi esp, a da asr treba gasiti kad su lanci namotirani na tockove!

Inace, Probao sam, na ekranu izbaci poruku asr off, nista za esp, i na tabli sija samo lampica na kojoj je tocak koji proklizava (asr) ona za esp je regularno ugasena, a i probao u voznji, upali se kad zatreba inace ne mislim da je preko potrebna stvar, jer ja vozim sasvim normalno i nije mi se desilo da dodjem u situaciju da se pali i esp me ispravlja, osim kad sma namerno pokusavao po snegu da vidim kako ide!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Moj auto je sa active opremom, tako se i vodi na orginalnom racunu prvog kupca u italiji...esp-a...

Jel' ti se pali ova lampica kada daš kontakt:

7TvxJ.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...