Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Buljaris koji sam vozio (i još jedan od 200) ima experimentalni plan sa Nisotec uljem da se menja na 60 000 km (ostalih 198 na 30 000 km). Neverovatno ali za skoro šest meseci nikakva potrošnja ulja dok ostali počinju da zamašćuju haube.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milane, nemoj da praktikuješ ISPIROL pri svakoj zameni ulja!!!

Nije uopšte nežan prema gumicama, semerinzima, zaptivkama i td. On se praktikuje kad prelaziš na novu vrstu ulja ili kad tek kupiš auto pa menjaš ulje.

 

Ima logike, mada razmisljao sam nesto, kada sam poslednji put menjao ulje nisam ga ispirao, nije bio taj Wynns u prodavnici, a nisam hteo neki K2 ili tako nesto, pa sam preskocio

 

Prvi put sam ga sipao kada sam kupio auto jer bivsi gazda nije sipao seleniju, i tada sam se malo raspitivao i neko mi je ovde preporucio da sipam wr i da ga pre toga isperem, pa mi to ostalo kao neka praksa... Ali prihvatam savet iskusnijih  :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

 

Kao sto napisa neki dan, sipao sam Liqu Molly, ali nisam zamjenio ulje u mjenjacu. Vec je bio kraj radnog vremena pa nismo stigli. Sada trebam na duzi put, pa bi i to odradio, ali nisam u prilici ici do svog servisa pa bi to uradio kod kolege koji ima svoju radionicu. Po uputstvu pise da u mjenjac ide ulje SAE 75W-85, API GL 4 PLUS.

Medjutim, gdje god sam trazio ima samo 75W-80 ili 75W-90, e sada, koje je "blize" propisanoj gradaciji? Ovaj moj kaze ma sipaj Modricu Hipoidno 90, neces imati problema.

 

Hvala

Edited by Luka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipaj ono koje ti pise u knjizici. Tuttela sigurno

TUTELA CAR TECHNYX, ali ga nema nigdje, to kazem...Samo imaju 75W-80 ili 75W-90 ili sto bi ovaj moj rekao Modrica...Ne ceka mi se dan-dva da naruce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pred zimu sam zamenio ulje u menjacu,Tutela Technyx 75w85,kupio u Kit Komercu(Uzice),uvoznik Slodes.Specificna gradacija ali verovatno sa razlogom,treba ispostovati.Fiat se nije bas proslavio sa menjacima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice motora,moj nije video Selenie zadnjih 100 hiljada(mozda i vise,toliko je kod mene),jer tako smo u mogucnosti  :D

Salim se naravno,biram ulja iskljucivo prema specifikacijama proizvodjaca i uslovima eksploatacije kao i dostupnosti originala,a odnos cena/kvalitet bas i ne ide u prilog Selenia uljima.

U motor koji je presao 320 hiljada zimi iskljucivo 5w40,ostatak godine 10w40.Bitan parametar kod ulja u nasim uslovima je TBN(totalni bazni broj)

citat: "On pokazuje svojstvo ulja da neutrališe jake kiseline i ostale produkte sagorevanja. Izražava se u mg KOH / gram motornog ulja. "

Primer: Selenia 20K 10w40 TBN 7,Selenia Turbo Diesel 10w40 TBN 7,4.WR 5w40 je puno bolji sa TBN 10,2.

Vecina ful sintetika nema visok TBN ali to nadoknadjuje na druge nacine,tako da sam pristalica kombinovanja i to se na mom motoru jako dobro pokazalo.


Sa kojim nije?

Istina,sto se stila tice mogu samo da cuknem u drvo  :)

Glava me bolela od tempre i ducata  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

 

Kao sto napisa neki dan, sipao sam Liqu Molly, ali nisam zamjenio ulje u mjenjacu. Vec je bio kraj radnog vremena pa nismo stigli. Sada trebam na duzi put, pa bi i to odradio, ali nisam u prilici ici do svog servisa pa bi to uradio kod kolege koji ima svoju radionicu. Po uputstvu pise da u mjenjac ide ulje SAE 75W-85, API GL 4 PLUS.

Medjutim, gdje god sam trazio ima samo 75W-80 ili 75W-90, e sada, koje je "blize" propisanoj gradaciji? Ovaj moj kaze ma sipaj Modricu Hipoidno 90, neces imati problema.

 

Hvala

 

Nemoj hipoidno B 90 gusto je zimi kao med , probaj da nadjes http://modricaoil.com/products/hipoidno-ulje-sx-sae-75w-80/   u krajnjem slucaju  http://modricaoil.com/products/hipoidno-ulje-ls-sae-80w-90/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si mislio na sae90 to ni u ludilu. Ja ti kazem sipaj Tuttelu i ne razmisljaj.

A i sta ti je bio problem kod dukata? 5-a brzina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kod mene prilikom velikog servisa menjao i ulje u menjaču. Kako nisam takođe mogao naći Tutela Technyx koje je "prva ugradnja" sipao sam Tutela Car Matryx koje je kako sam čuo kvalitetnije, jeste skuplje ali ga ide malo tako da ne igra nikakvu ulogu.

selenia_tutela_car_matryx_75w_85_1l.jpg

TUTELA TRANSMISSION MATRYX

Ovo je svakako jedno od autoru omiljenih Selenia ulja za menjače. Osim svega objektivnog i samo ime je gotivno. Ima jako retku, ali vrlo korisnu, viskoznost SAE 75W-85, čime se nameće kao dobar izbor za 75W-80 (naročito starije) menjače, 80W zahteve kao i 80W-85. Može da se koristi i kod nekih menjača sa 80W-90 zahtevima gde bi igralo ulogu FE ulja što ono zapravo i jeste. Upotreba umesto SAE 90 ulja pre svega zavisi od diferencijala ali mogućnost svakako postoji. Ulje je potpuno sintetičko a ne HC (’sintetsko’) ulje. Ovo mu je dodatna preporuka na ionako solidan sastav aditiva (ali ne i preteran; zbog ciljne grupe može se čak i zameriti previše optimizovan sadržaj aditiva koji je, doduše, uslovljen „čistom API četvorkom“) . Za neka Fiat vozila je praktično najbolji izbor a malobrojni 75W-85 zahtevi se sa Selenia uljem mogu ispuniti uz manje novca u odnosu na Castrol koji je ista klasa i razlika u kvalitetu može biti samo u nijansama, jer je i Selenia full sintetika.

Specifikacije: API GL-4, FIAT 9.55550 Contractual Technical Ref. N°F108.F02

Tehnički podaci:

Bistro i prozirno (B&C), crvene boje. Specifična gustina (15ºC): 871kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 13,1mm2/s i i 75,6mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 178. Tačka stinjavanja: –45ºC. Tačka paljenja: 220ºC. Tendencija penjenja na 24ºC: tragovi.

Po viskoznosti odgovara SAE 0W-40 motornim uljima a u svetu menjačkog ulja je jako blizu 75W-90 ulja (na samoj granici) tako da je primedba o mogućoj upotrebi i za ove namene više akademskog karaktera u više od 90% slučajeva 80W-90 ili 75W-90 zahteva se ovo ulje može koristiti.

http://motornaulja.blogspot.com/2011/02/selenia-menjacka-ulja-i-deo-selenia.html?m=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ok je, nisam ni mislio Modricinu 90ku, ali nisam mogao naci 75w-85. Onaj lik "stalker" mi je napisao na jednom forumu, sto uredjuje motornaulja blog da slobodno idem sa 75w-90.

 

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod dukata sinhron druge brzine,doduse 2.5 '94.Sad sam bacio oko na jedan koji je 2004.,nadam se da nece biti problema :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahaha, sinhron druge brzine na '94-om godistu, ne zezaj :D sa samo 800hkm :D Nemaju problema ti mladji nikakvih bukvalno, sem limarije :) probaj ga i pregledaj dobro i gas :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A koi je benefit od promena ulje menjaca, na stilo kod mene pise skoro 190k km i ne znam da lije nekad promenjeno ulje :\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad ste vec kod menjaci...imam 3l ovoga ako neko hoce...Castrol_ulje_3_L_slika_O_33174277.jpg


Ima kod cacu sve.... :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razmislicu da promenim tosledeci put kad rasim mali servis, bas sad nesto gledao po net kad vidim da Liqu Molly high tech 5w40 ispunjava fiat zahteve za JTD. Da li neko koristio i kako je zadovoljan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko imao iskustva sa menjanjem ulja u menjacu i diferencijalu na Seicentu 1.1 ?

Naime u svim uputsvima pise da ide 2,4l ,a kod mene je prelilo na 1,4l  !?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta se tice ulje menjaca u uputstvo pise da koristi TUTELA TRANSMISSION ZC 75 SYNTH.

Gledao cene ulja sta moze da zameni Selenia WR, liqui moly je tu negde u ceni dok Mobil Super 3000 je oko 730din litar sta je dobra cena a po kvalitet nadmasuje WR zato sto je puna sintetika.

Edited by Skorpion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde da ovde pitam koje kvalitetnije filtere za ulje i gorivo uzeti za dizela ? UFI, MANN, Knect, Muller ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...