Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Krstena nema (imas Winteru u Rodi za 5700 din).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja planiram da uzmem neke jeftinije cisto da budu zimske , a opet pre bih uzeo nove nego li neku bolju a polovnu gumu . Ionako ih necu voziti vise od dva meseca , montiram tek kad padne sneg. Kakve su Lasa , Riken , Starfire , u odnosu na Winteru .Ranije sam imao winterine i mislim da nisu tako lose po snegu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu su jedino i dobre i to samo dok su mladje, pisali smo vec X puta. A snega ne, a snega nema  :D .

Inace sam ih imao pre nekoliko godina. Otprilike je to bilo kao rani radovi u Adult industriji :p .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imenjak bi se ponosio tobom zbog nacina na koji razmisljas. :D

Te Lasa gume su u vlasnistvu Bridgestona, bar tako kaze Kulundzic na nekoj od reklama.

Edited by Skile

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Punto, po meni je to kao da poredis neki nov auto najjeftiniji i polovan premium klase. Sve sam ti reko sad :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ima da se ponosi, probao, vozio, za moje kriterijume - neka hvala. Kad su malo omatorile, vise nisu hvatale ni po snegu, po mokrom da ne pricam.

Da ne tupim dalje sa njom, sve je vec odavno ispisano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, to u svakom slucaju :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma radi se o tome da ja mogu da uzmem i miselin , uostalom miselin su mi sad letnje i super su .Ali ne bih da bacam pare .Mozda vec za godinu dana odlucim da prodam auto .... i kako ja da ovde u LE gde vecina radi za 20 000 - din .objasnim sta je premijum a sta nije .A svi odmah prvo gledaju u gume naravno .

Zbog toga i trazim nesto jeftinije cisto da posluzi a kad dodje vreme da ga prodam vauuuu nove gume , odmah ide lakse ( ovde vecina vozi leto - zima samo zimske ), inace znam ja sta je bolje .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega,

slazem se sa tvojim razmisljanjem. Naravno da su premium gume najbolje ali sigurno nisu najbolji odnos cene I kvaliteta. U dimenziji za Punta ima toliko guma ispod 70 eur a da su dobre. Ukoliko vozis reli po putevima I drzis obrtaljku u crvenom, preporucujem ti premium gume I to ne bilo koju. Ali ako vozis u okviru normalnog, slobodno uzimaj Sava Eskimo HP, Hankook, BFGoodrich, Kumho, Kleber, Lassa.....pa cak I Cooper ili Tigar. Svaka ce ti garantovano odlicno sluziti minimum 3 sezone a od toga su dve pod garancijom.

Slazem se ja da je premium guma bolja po potrosnji goriva I mozda ukupnim performansama u svim uslovima ali ne vredi duplo.  Na kraju, uglavnom nam ne trebaju nam gume koje su vrhunske na pola metra snega nego na mokrom, ledu I minusu sto su uslovi u 90% voznje tokom zimskog perioda. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa u takvim uslovima su jeftinije gume i najlosije iz mog isksutva... Meni Wintera samo na snegu valja, iznad nule, bolja mi je cak i Sigura po suvom i mokrom... Ovo se vecina nece sloziti ali imam jedno objektivno merilo za to jer ih cale ima na svom autu u istoj dimenziji i posto je kilav auto, sa Sigurnom skoro da ne moze da slajfuje dok sa Winterom se to cesto desava pri naglom startu iako je Wintera 2 godine mladja.

 

Drug je imao RoadStone M+S, ispod nule jedino po suvom se mogla voziti :laughing::turned:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam Winteru 13'' na Corsi napred.

Pozadi je bila Sigura.

Gume stare 3-4 godine.

Prihvatljive gume ali jako bučne.

Start po kiši iznad nule uvek sam šlajfovao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, nisam bas mislio na neke Petlas, Sunny, Goodride ili budget gume vec na srednju ili economy klasu gde ima dobrih guma koje sam vec pomenuo. Ako na tyrereview pogledas pregled zimskih HP guma po ocenama korisnika, videces da se prilicno dobro kotiraju I Sava, Lassa ili BFGoodrich.

I opet, za normalnu voznju su te gume OK, za zahtevnu treba gledati skuplje gume. Ali vecina nas gleda odnos cena-kvalitet I to je neko normalno razmisljanje vecine vozaca kojima je stalo do bezbednosti ali ne mogu ili ne zele da daju ogromne pare za 4 gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto sam ja primetio iz raznih oblasti oko vozila a i kod guma, plus sam cesto kod poznanika u prodavnici, vecini je bitno samo da bude sto jeftinije pod uslovom da je bar malo poznat proizvodjac. I vecina ljudi voli lazna uverenja, valjda da opravdaju sebi da nisu uradili losu stvar, koliko puta me neko gnjavio da mu kazem da li je nesto ok i kad kazem da nije onda me gnjavi dok mu ne kazem pa probaj pa vidi, mozda tebi bude ok i onda sve srecni pa da, verovato ce biti ok... Isto tako prolazi i poznanik u prodavnici, gnjave ga dok ne kaze pa znate, nije tako dobar kao Michelin, Continental ali je odlicna guma za te pare i sigurno bolje od nekih kineza...

 

Ovakve diskusije sta je bolje se samo desavaju po forumima i ne verujem da slicno razmisljanje ima jos puno ljudi van foruma, obicno su na forumima oni ljudi koji vise cene svoje vozilo pa su i spremniji da vise potrose. Ipak, forumasi su daleko od vecine vozaca u Srbiji ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja se slazem. Prosecan Srpski kupac iskljucivo gleda da prodje jeftinije a kao sto rece YUgisa onda sami sebe lazu i traze potvrde od okoline kako bi im bilo lakse.

Pre neki dan ja kupujem Coninentalke a u radnji me gledaju sa respektom, skoro pa kao da nisam normalan. Onda ulazi lik i sa vrata pita: koje su najjeftinije gume u toj i toj dimenziji. Prodavac mu kaze Wintera koja kosta toliko. Ovaj se cese po glavi i kaze: ma puno je to. Pa prijatelju sta ti hoces? Kad je lik izasao prodavac mi kaze da na 10 kupaca koji udju u radnju 7 ima takve reakcije (od tih 7, 1 kupi budzet gumu) , 2 kupe neku midrange gumu kao kompromis cene i kvaliteta, a 1 kao ja zna sta hoce i to trazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se kolegama koji ne zale da u kola uloze novac I kojima je to zadovoljstvo a koje sam mozda necim uvredio. 

Ja sam ipak onda netipican forumas, koji ovde razmenjuje misljenja, kupi korisne informacije I trudi se da na osnovu sopstvenog iskustva pomogne ako moze. Ne stavljam felne 18', gume od 150eur/kom, ksenone I razne zezalice ali to ne znaci da ne cenim kvalitet I da nisam pazljiv prema svom automobilu a pre svega onima koje vozim unutra.. Jednostavno imamo drugacija shvatanja I prioritete. Niti mislim da je to dobro niti da je drugacije lose.

I opet ponavljam, prosecan srpski vozac na pristojnom automobilu ne mora da ima premium gumu da bi bio bezbedan. A to ga ne cini slepcem koji kupuje najjeftinije.

Francuz69, ja sam isto usao u radnju I znao sta hocu :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uzeo najjeftiniju gumu za zimu, a uzeo sam ih isključivo da bih promenio dimenziju točka dok se dok se vozi po ovim rovovima uzrokovanim hladnijim vremenom. S obzirom koliko zimi upotrebljavam vozilo, i u kom radijusu se krećem, zimsku gumu nikad ne bih ni uzeo. Razlog je kao što rekoh što nisam želeo sa niskom gumom da razmišljam da li ću je poderati negde tokom zime ili slično...

 

Koliko snega smo videli zadnjih godina, mogu slobodno reći da je nebezbednije voziti sa zimskom gumom u određenim reonima, nego sa letnjom. 

Već sam to rekao, svaka guma je dobra ukoliko se stil vožnje prilagodi svim uslovima koji vladaju na putu, i na automobilu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije poenta da je samo premium najbolji, niti zvucno ima znaci 100% siguran kvalitet kao ni najskuplji proizvod isto ne garantuje najbolje osobine u danasnje vreme. Danas se kod proizvoda najvise ulaze u marketing. Poenta mog pisanja je bila da samo treba biti realan i prilagoditi se tome. Ja nisam sposoban da se prilagodim mogucnostima auta pa auto prilagodjavam svojim potrebama. Ali veliki broj ljudi kupi jeftinu gumu, trazi odobravanje ostalih da je uradio pravu/najbolju/najpametniju stvar i onda zamislja da ima ferari i onda jos vozi tu zimsku i leti... Ono sto meni smeta je sto nekad razlika izmedju totalnog smeca i sasvim dobrog kvaliteta zna da bude razlika od 2000 do 10.000din za 4 gume i neko kaze da nema za to (iako ce ga sluziti 4-6 godina) a to je 1-2 rezervoara goriva koje bi mogao ustediti malo setnjom i biciklom, ali radije ce skoknuti do trafike auto i kupiti cigare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...