Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Pravilnik o postupanju policijskih službenika

Recommended Posts

Ma pouzdano znam da se izivljavaju, poznajem neke vozace u hitnoj i jako cesto prekoracuju svoja prava u koriscenju sirene i rotacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada biste se samo jednom našli u njihovoj ulozi svi bi drugačije pričali.

Nije tesko glumiti tu ulogu kad znas da imas znacku i brdo ljudi na funkciji koji ce da te vade iz bureta, postenima svaka cast, a ovi napaljeni tetkini i ujkini bi trebali da se prizemlje jer nicija ne gori do zore ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ja da znam kada je u pitanju zloupotreba, a kada ne?

Što volim da citiram sam sebe :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da uvek kada vidimo rotacije i cujemo sirene...treba da popustimo...narocito pred vozila pod pratnjom...jer kazne su velike i ne treba se ku..rciti, jer moze mnogo da kosta!!!! A to je samo par minuta!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja uvek propustim svakog kome se žuri, ko zna da li njemu neko umire/ostaće bez posla ako ne stigne negde za par minuta ili je samo neiživljena budala, u svakom slučaju se sklonim, može da se desi da i meni jednom, ne daj Bože, zatreba da moram hitno nekog da odvezem u bolnicu pa da neće ljudi da mi se pomere..

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jos manje voze razpadnute automobile sa taxi tablicama blinkerima u masci i jos nesto kada sluzbeno vozilo za volanom ima uniformisano lice a na suvozcevom sedistu devojka u civilu u 3 popodne dolazi do rasksnice na bulevaru pali rotacije bez sirena i zaustavlja saobracaj da bi proslo na crveno i tako na jos dve naredne rakrsnice pa onda kod orla stane a zena iz tog vozila izadje i ode a sluzbeno lice nastavi da vozi normalno i da staje na crveno, kako se to ponasanje onda zove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad neko žuri uvek ću se skloniti, možda čovek žuri do Bolnice ili šta već...ne ulazim u to, nije mi teško da se sklonim. Ne mora uopšte da ima blinkere ili šta već.

A, ove...jednom tako niz Kneza Miloša, od Tuckwood-a pored Turske ambasade i dole nizbrdo ka Londonu i dalje...ide kolona od tri auta, a ovaj treći Audi (poslednji u koloni) se onako raširio i vozi sredinom i ne dozvoljava da ih neko obiđe. Ali, voze jedno 10-15 na sat. Ja da hoću da vozim 10-20 km/h kupio bih biciklo, tako da nije bilo izbora nego da se obiđu.

Želeći da ih obiđem, taj sa Audijem par puta promeni pravac i tačno se namesti ispred mene. Na semafor staju kao i svi, dakle nije prioritet, sigurno nisu vozili predsednika. Uredno im na krovu radi rotacija, bez zvučnog signala.

Već prilazimo zgradama Vlade u Kneza Miloša i pomislim da će oni garant tu da skrenu, pa sam i odustao od namere da ih obiđem, sad će oni ionako da se sklone. Ali, šipak.

Produžiše pravo, prođosmo mi i Nemanjinu, a oni i dalje 10-15 na sat.

Vidim Punta iza mene. Pošto sam vozio sredinom iza tog poslednjeg Audija, pređem u levu traku. Audi po ko zna koji put takođe u levu da mi zatvori prolaz. Ali, eto ga Punto, daje lik gas i u desnu traku. Audi sad kao ide na sredinu da nam ne dozvoli da prođemo, ali ne vredi...mali je Punto i ostavlja mu dovoljno mesta da prođe. Kako bi ga sprečio u tome, ode sad Audi skroz u desnu traku, a ja po gasu u levoj i eto me sada iza vozila u sredini, valjda to koje su pratili. Vozač tog auta daje gas, ja takođe i sad već prelazim u desnu traku ispred Audija koji nam je blokirao put i prolazim pored ovog vozila u sredini koje se pomerilo u levu. Otvoren put skroz i opet gas i prođem i onaj prvi auto u toj njihovoj koloni. Eto i onog Punta iza mene.

Da neko ne shvati pogrešno, sva ta prestrojavanja su u 5 sekundi i nije se prešlo 50 na sat jer su oni kilavili.

Koga su oni vozili pojma nemam, nije mi bilo ni važno.

Ako si već neko značajan, zaustaviće Policija saobraćaj zbog tebe pa ćemo svi mi lepo čekati na semaforima da oni prođu i to je to. Šta da se radi, mora tako.

Ako negde žurite, nećete kilaviti 10-15 na sat.

Ovi nisu spadali u te grupe, tj. ako već staješ na svaki semafor nisi ti nikakav prioritet, a očigledno nigde i ne žuriš jer tvoj vozač kilavi, tako da ću takve uvek obilaziti.

p.s. A, onda možda završim kao vest u Dnevniku... :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Secem jednom Novim Sadom i prolete velikom brzinom organi reda sve sa sirenama i rotirkama preko raskrsca sa semaforima. Odose pravo kroz jos par raskrsca, okrenuse se i nazad, pa opet tako jos 2 puta!?!?

U daljini ne cujem vise sirene niti vidim rotirku. Malo kasnije niz ulicu ispred kafica parkirano to isto vozilo organa reda (primetio vecu ogrebotinu na vratima) a na terasi organi sede sa sonzorusama.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahahah ide k'o Golf trojka :D

Što se tiče teme, mislim da silno grešite za vozila pod pratnjom. Dakle konstatovali smo da se isuviše često zloupotrebljava rotacija na službenom vozilu i to niko ne spori. To dotle ide da u MUP-u samo što nisu napismeno priznali to. Međutim, svi zaboravljate da ipak postoje slučajevi kada je ta rotacija zaista neophodna i kada je zaista od presudne važnosti (bilo političke, zdravstvene ili bilo koje druge). Zašto vam treba da vi sudite o tome da li je rotacija opravdana ili nije? To što neko ispoljava svoj kompleks rotacijom je njegova stvar. Vaši postupci (nepropuštanja vozila pod pratnjom) se takođe mogu tretirati kao kompleks (toga što i vi nemate rotaciju ili što i vas neko ne vozi pod rotacijom).

Dakle ne pišem ovo bzvz da bih kontrirao već zato što imam argumente zašto se takve stvari rade, pa čak i ovo što je Neša napisao sa sporom vožnjom kroz centar grada.

U svakom slučaju, ja kad god se sklonim vozilu pod rotacijom to doživljavam kao da sam nekome učinio nešto što mu znači (bez obzira da li je kompleksaš ili onaj normalni obojici znači ;) ) tako da se u tom trenutku lepo osećam.

p.s. Nešo, a kad je to bilo? 2009. kad si imao auto? :D:harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo Dovla javno priznanje od dr.organa.

Ministri bez rotacija

Pravo na crveno-plavo trepćuće svetlo na kolima trebalo bi da imaju samo šef države, predsednici Vlade, parlamenta i Vrhovnog kasacionog suda, kao i ministri policije i vojske. Za kačenje na branike treptača rezervisanih za državni vrh, svi ostali mogli bi da budu osuđeni i do tri godine zatvora.

284688_rotaciona-svetla--footage-shutterstock-com_f.jpg?ver=1355179233

Ovo je suština inicijative koju je uputio Srpski komitet za bezbednost saobraćaja ministarstvima pravde i policije. Ključ njihovog predloga je da se uvede red među, čak, 10.000 vozila koja kroz saobraćaj jezde obasjana različitim službenim rotacionim svetlima.

"Nedopustivo je da toliki broj vozila koristi neku vrstu signalizacije koja bi trebalo da bude rezervisana samo za državne funkcionere ili uzak krug službenih automobila", kaže Damir Okanović iz Komiteta. "Zato smo od prvog čoveka MUP-a zatražili da donese poseban pravilnik kojim bi se ograničio krug korisnika rotacionih svetala, ali i uveo registar korisnika ove privilegije".

Ukoliko Vlada prihvati ideju, bez ”rotaljki” bi ostali gotovo svi ministri i lokalni funkcioneri koji ih danas mirne duše uključuju za službene, ali i privatne potrebe. Korišćenje običnih plavih rotacija bilo bi rezervisano za hitne službe - Hitnu pomoć i vatrogasce.

Osobe zadužene za vozila, međutim, moraće da vode posebne evidencije o njihovom aktiviranju. To će sprečiti da se službeno vozilo kreće pod rotacijom za privatne potrebe, a policija će preko broja tablica nesmetano moći da proveri ko je korisnik automobila i na kakvom je zadatku.

Da preširoki krug korisnika ove privilegije predstavlja pretnju učesnicima u saobraćaju, smatra i Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta. On očekuje da će država neodložno uvesti red u korišćenju svetala.

"Zaprepašćuje činjenica da se svaki službeni automobil policije, bio označen ili ne, tretira kao vozilo pod pratnjom", objašnjava Vujanić. "Zato je važno da se preciziraju korisnici, ali i uslovi u kojima se pale rotacije".

Na treptanje niko ne reaguje

Prvi signali iz MUP ukazuju da će ova inicijativa biti prihvaćena, jer će i patrolama koristiti uvođenje reda u ovoj oblasti. Dosadašnja praksa je pokazala da se, zbog prevelikog broja vozila koja ”trepte”, vozači previše ne obaziru na službena vozila na zadatku.

vesti-online.com

Edited by kičerica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komitet nije državni organ već NVO, ali u svakom slučaju nadam se da inicijativa neće ostati samo na tome. Takođe, čak i ako se realizuje taj Pravilnik koji predlažu, pitanje je praksa i realizacija... na narodu je da insistira na primeni tog Pravilnika ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda nema veze sa postupanjem policije, ali juce sam video nesto cudno, i to nije prvi put, dok sam izlazio sa pumpe vidim policijskog golfa sa rotacijom, za njim ide autobus pun policajaca, a za autobusom u pratnji jedan veliki policijski kombi ... kasnije sam saznao gde idu i zasto, ali mi je malo cudno kako to da autobus pun policije ima policijsku pratnju sa sve rotacijama :D ... mislim nije valjda dotle doslo, da se toliko plase ?!

Edited by beli_Punto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa u toj koloni jedino autobus nema rotaciona svjetla pa mu ovi krčili put, a navijači ne mogu da čekaju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cigani ih cekali kod pionira ... mislim bezvezno mi je to malo da ih prati VW Crafter koji je skoro kao autobus :D

Edited by beli_Punto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...